Przejdź do treści


Gala Przedsiębiorczości Powiatu Nowosądeckiego

Krzysztof Mróz - Fot. Maria Olszowska

Podczas dzisiejszej Gali Przedsiębiorczości Powiatu Nowosądeckiego, która odbyła się w Hotelu Perła Południa w Rytrze, starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczył Kryształowe Jabłko Sądeckie Krzysztofowi Mrozowi – szefowi firmy Park M „za wkład w rozwój gospodarczy Sądecczyzny, wspieranie przedsiębiorczości oraz promocję regionu w kraju i zagranicą”.

– Rozwój małych i średnich firm oraz tworzenie z nich później gigantów biznesu to dla mnie duma i radość – mówił starosta Marek Pławiak. – Cieszę się, że właśnie na Sądecczyźnie jest tak wiele dobrze rozwijających się firm, które dają zatrudnienie i promują nas w Polsce i na świecie. Dziękuję też za ich współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy i pomoc w poszerzaniu runku pracy. Jako samorząd, cały czas wspieramy małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

Park M to spółka założona w 1995 roku, zatrudniająca obecnie ponad 400 pracowników. Jest liderem rynku architektury krajobrazu i zagospodarowania terenów zieleni, wyznacza standardy i kreuje trendy. Ma bogatą i zróżnicowaną ofertę, zespół specjalistów, profesjonalne i innowacyjne zaplecze sprzętowe oraz własną bazę transportową. Dotychczas zrealizowała m.in. ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie, ogrody Pałacu Branickich w Białymstoku, Park Staromiejski we Wrocławiu, bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, Skwer 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy, Park Cytadela w Poznaniu, Park wokół Muzeum Chopina w Żelazowej Woli.

Dzisiaj rozstrzygnięto także konkurs „Pracodawca roku 2017”.

W kategorii Dużych Przedsiębiorstw zwyciężyła firma Zakłady Mięsne „Szubryt”, Zbigniew Szubryt, Chełmiec.

Zakłady Mięsne „Szubryt” zostały założone w 1993 przez Zbigniewa Szubryta i od tego momentu niezmiennie zajmują się wytwarzaniem wędlin zgodnie z tradycją regionu, na najwyższym poziomie jakości i według sprawdzonych receptur. Te wysokie standardy produkcji zostały potwierdzone przez certyfikaty jakości, nagrody, medale oraz wdrożone systemy produkcji. Wytwarzane wędliny tradycyjne zostały zarejestrowane przez firmę na prestiżowej liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ciągu ostatnich ośmiu lat dynamicznego rozwoju, firma potroiła stan zatrudnienia i obecnie zatrudnia blisko 900 osób w trzech zakładach produkcyjnych i ponad 90 sklepach firmowych. Własna flota 70 samochodów chłodni dostarcza codziennie dziesiątki ton gotowych produktów do małych, średnich i wielkich sklepów sieciowych na terenie całego kraju oraz niektórych krajów Europy. Polityka zrównoważonego rozwoju prowadzona przez właściciela owocuje bezustanną ewolucją i rozbudową. Już w tym roku zostanie oddana nowa część zakładu w Chełmcu, co pozwoli zatrudnić kolejne kilkanaście osób. Wprowadzane nowe produkty i technologie dają jasny sygnał, aby prognozować dalsze rozszerzenie produkcji, a co za tym idzie zatrudnienia. Firma współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego od 2006 r. Zgłosiła w tym okresie 66 ofert pracy, w tym 59 stanowisk niesubsydiowanych.

W kategorii Średnich Przedsiębiorstw zwyciężyła Firma „GRAND”, Andrzej Grygiel, Korzenna.

Firma „GRAND” powstała w 1984 r. jako Zakład Ślusarski w garażu. Zimą wyrabiano w zakładzie podkowy dla koni, a latem zajmowano się dorabianiem części i naprawą snopowiązałek. Z biegiem lat „GRAND” rozwijał się i rozszerzał swoją ofertę opierając ostatecznie swoją działalność na trzech filarach: budownictwie, turystyce i obróbce metalu. Dzięki solidnej, wieloletniej pracy zdobył uznanie w branży budowlanej jako generalny wykonawca – ma na swoim koncie ponad 200 realizacji. Markę i wysoką pozycję u inwestorów na rynku krajowym zapewnił mu wykwalifikowany zespół pracowników. Od 2005 roku jest właścicielem Resortu wypoczynkowego w Chotowej z Hotelem Spa nad zalewem z piaszczystą plażą zanurzonym w sosnowo-dębowym lesie. W 2010 roku firma nabyła stację benzynową w Bartkowej-Posadowej funkcjonującą pod brandem Bliska należącym do grupy Orlen. W 2015 roku w Korzennej oddano do użytku nowoczesny Zakład Produkcyjny z zapleczem biurowym, który powstał dzięki wsparciu funduszy z UE. Dzięki jego nowoczesnemu, sterowanemu numerycznie (CNC) wyposażeniu, firma „GRAND” weszła w segment produkcji podzespołów o wysokich wymaganiach jakościowych i wymiarowych, co pozwoliło jej stać się dostawcą części maszyn dla branż lotniczej, samochodowej czy maszynowej. Firma jest także samodzielnym producentem zaawansowanych technicznie wyrobów metalowych, np. wielofunkcyjnego urządzenia rolniczego BESKID. Firma „GRAND” zatrudnia obecnie 150 osób. Z Urzędem Pracy współpracuje od 2006 roku zgłaszając w tym okresie 109 ofert pracy, w tym 89 stanowisk niesubsydiowanych. W grupie „GRAND” funkcjonuje również Firma M-Grand Mariola Grygiel. Firma założona w 2012 roku zatrudnia obecnie 12 osób, współpracuje z PUP dla PN od 2016 roku zgłosiła w tym czasie 8 stanowisk pracy.

W kategorii Małych Przedsiębiorstw zwyciężyła firma Handlowo Usługowa „ROLBUD-INSTAL”, Bożena Zbozień, Gołkowice Górne.

Firma Handlowo Usługowa „ROLBUD-INSTAL” to firma rodzinna, którą Bożena Zbozień prowadzi wspólnie z mężem Krzysztofem. Swoją działalność rozpoczęła w 2005 roku. Firma zajmuje się głównie sprzedażą detaliczną oraz hurtową artykułów instalacyjno-grzewczych, a także wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Oferuje fachowe doradztwo w zakresie wykonywanych usług. Szczególny nacisk kładzie na trwałość oferowanych produktów przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Firma współpracuje tylko z wiodącymi i sprawdzonymi producentami z branży sanitarnej oraz wodno-kanalizacyjnej, gazowej i centralnego ogrzewania. Firma oferuje i propaguje wśród swoich klientów najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii – kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory. Angażuje się także w walkę ze smogiem oferując klientom pełne doradztwo w ramach programu „KAWKA”. Firma wciąż się rozwija, zarówno liczebnie jak i obszarowo: oprócz siedziby głównej w Gołkowicach Górnych, posiada jeszcze oddziały w Nowym Sączu, Piwnicznej-Zdroju i Klęczanach. F.H.U. „ROLBUD-INSTAL” zatrudnia obecnie 22 osoby. Współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego od 2009 roku – w ciągu tych ośmiu lat zgłosiła do urzędu 27 ofert pracy i stażu, w ramach których zatrudniła 27 bezrobotnych.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak przyznał też Złote Jabłko Sądeckie Marii Kulig – dyrektor Wiktor Cechini Medical & SPA w Żegiestowie-Zdroju „w podziękowaniu za aktywne wspieranie konkursu kulinarnego „Dzikie Smaki Sądecczyzny”, wkład w budowanie wizerunku i promocję walorów turystycznych Ziemi Sądeckiej oraz zaangażowanie w społeczne życie regionu”.

W Gali Przedsiębiorczości wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Franciszek Kantor, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Jan Gomółka oraz radni powiatowi. Przybyli także: radny wojewódzki Stanisław Pasoń oraz wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech. Nie zabrakło też starosty wejherowskiego Gabrieli Lisius z przedsiębiorcami oraz delegacji z Włoch: PierPaolo Lorieriego – prezesa Toskańskiej Federacji Wina i Smaków i jego współpracowniczki Ewy Dukindorf.

Galę prowadził Andrzej Zarych – dyrektor Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, a nad całością czuwała, wraz z pracownikami, Teresa Klimek – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego i Małgorzata Wnęk – zastępca dyrektora PUP.

/(olsz)
/Fot. Maria Olszowska