Przejdź do treści


Porady policjantów: Przedświąteczne zakupy i podróż, czyli jak nie dać się okraść

Zbliża się Wielkanoc. Dla większości to okres szczególnie radosny, spędzany w gronie najbliższej rodziny, natomiast dla policjantów to czas wzmożonej służby. Na ulicach miasta Nowego Sącza i powiatu pojawi się więcej patroli, a wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny.
Mimo liczniejszych patroli Policji, należy pamiętać, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu takiej szansy.
Dzięki zastosowaniu się do kilku rad sądeckich policjantów możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zakupów, podróży i świątecznego wypoczynku.
PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY
W ferworze przedświątecznych zakupów często zapominamy, że w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach i na bazarach, jesteśmy szczególnie narażeni na działanie kieszonkowców.
Właśnie w takich miejscach złodziej najczęściej typuje swoją ofiarę. Kieszonkowcy wykorzystują bowiem tłok, który niejednokrotnie sami tworzą. Wykorzystują naszą nieuwagę, przedświąteczny pośpiech, roztargnienie i zaangażowanie w robienie zakupów. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.
By ustrzec się przez działaniem kieszonkowców, z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni, jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby chowania pieniędzy, nie są dla kieszonkowca żadnym utrudnieniem.
Najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część płaszcza czy kurtki, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie by mieć ją stale pod kontrolą. Policjanci apelują również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi wyrwanie lub odcięcie ich paska.
Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką kod pin. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem złodzieja, to nie stracimy całej kwoty.
POZOSTAWIAJĄC DOM LUB MIESZKANIE
Opuszczone na okres świąt domy i mieszkania to dla złodzieja idealna okazja do kradzieży, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.
Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku.
Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.
Tradycyjnie jednym z lepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.
Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.
W PODRÓŻY
Wielu z nas, by spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta.
Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak każdy pasażer, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach.
Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organiźmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.
Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.
Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.
Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.
Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą.
Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.
Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.
Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.
Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.
Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.
TRADYCJA Z ROZSĄDKIEM
Pamiętajmy również, że tradycja związana z tzw. ”lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku, czyli w taki sposób, by swoim zachowaniem nie dopuścić do uszkodzenia czyjegoś ciała lub mienia.
Dzięki zastosowaniu się do wymienionych rad sądeckich policjantów, można uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zakupów, podróży i świątecznego wypoczynku.

źródło: KM Policji w Nowym Sączu