Przejdź do treści


Nowy Sącz. Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

Flaga Polski na wietrze

Prezydent Ludomir Handzel oraz ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Kapituły Kolegiackiej, zapraszają mieszkańców Nowego Sącza na uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zgodnie z tradycją, tegoroczne obchody rozpoczną się o godzinie 10:30 w Bazylice św. Małgorzaty, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. To nie tylko czas modlitwy, lecz również moment zadumy nad naszą historią i dziedzictwem, które kształtuje naszą tożsamość narodową. Po zakończonej Mszy św., o godzinie 11:30, zaplanowano przemarsz na Plac 3 Maja,  pod pomnik marszałka Stanisława Małachowskiego, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Święto Narodowe Trzeciego Maja, obchodzone od 1919 roku i ponownie ustanowione w 1990 roku, jest nie tylko okazją do świętowania, lecz przede wszystkim czasem na przypomnienie sobie o wartościach, które stanowią istotę naszej narodowej tożsamości. Konstytucja Trzeciego Maja, uchwalona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku, była wyrazem aspiracji Polaków do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.

3 maja plakat

/źródło: UM NS