Przejdź do treści


Okiem Irlandczyka czyli relacja z pierwszego tygodnia stażu w sądeckiej Policji

Patrol pieszy po sądeckich ulicach, obchód dzielnicowego, kontrole prędkości i stanu trzeźwości z sądecką drogówką, pokaz tresury policyjnych psów czy spotkanie z antyterrorystą to codzienność policjantów z Irlandii, którzy od ponad tygodnia przebywają na stażu w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Pierwszego dnia przedstawicieli irlandzkiej Policji przywitał Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – mł. insp. Jarosław Tokarczyk, który wprowadził gości w arkana policyjnej służby. Tego dnia goście poznali zadania poszczególnych wydziałów, specyfikę służby oraz uregulowania prawne funkcjonujące w naszym kraju, jak również obszar działania i strukturę organizacyjną sądeckiej jednostki.

Pierwszy i drugi dzień pobytu stażystów, związany był również z poznaniem funkcjonowania dwóch wydziałów – Prewencji oraz Sztabu Policji. Delegaci z Irlandii uczestniczyli w przygotowaniach Nieetatowego Pododdziału Policji z sądeckiej komendy, który jest powoływany między innymi do zabezpieczenia meczy piłkarskich. Zobaczyli też strzelnicę, pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz zapoznali się z pracą oficera dyżurnego na Stanowisku Kierowania. Wraz ze swoim opiekunami – st. sierż. Radosławem Koziałem i st. sierż. Adamem Tobiaszem z Wydziału Prewencji, poznali pracę dzielnicowego i wybrali się na obchód dzielnicy Westerplatte, a następnie pełnili służbę z policyjnymi wywiadowcami. Czynnie uczestniczyli też w obsłudze interwencji związanej z kradzieżą na terenie jednego z sądeckich sklepów.

W środę odwiedzili Komendę Wojewódzką oraz Komendę Miejską Policji w Krakowie, poznając między innymi funkcjonowanie Oddziału Prewencji Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Poznali też tabor tamtejszych jednostek, a na zakończenie dnia zwiedzili Wawel.

Kolejny dzień obfitował w działania typowo policyjne. Tego dnia mieszkańcy Nowego Sącza mogli zobaczyć przedstawicieli Gardy na sądeckich ulicach w patrolu pieszym oraz w obchodzie dzielnicowego. Stażyści odwiedzili też punkt obsługi monitoringu Straży Miejskiej na ulicy Szwedzkiej oraz zobaczyli Izbę Wytrzeźwień na ulicy Śniadeckich w Nowym Sączu. Ich główne spostrzeżenie dotyczyło różnicy wyposażenia do służby, ponieważ policjanci z Irlandii w służbie patrolowej nie mają broni palnej.

Piątek i sobota minęły stażystom na uroczystościach związanych z obchodami 25-lecia sądeckiego regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Uczestniczyli w międzynarodowej konferencji, organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu wspólnie ze stowarzyszeniem, a następnie w sobotniej gali jubileuszowej. Właśnie w ramach programu „Placement Programme”, organizowanego przez stowarzyszenie, przedstawiciele Gardy trafili na Sądecczyznę. Zamysłem tego programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń zawodowych, dlatego w ramach rewizyty dwóch sądeckich policjantów poleci do Irlandii już w listopadzie.

Kontrola prędkości i stanu trzeźwości kierujących to główne punkty poniedziałkowego programu stażystów. W rozmowie z policjantami z sądeckiej drogówki poznali uregulowania prawne z zakresu ruchu drogowego i zwrócili uwagę na kilka różnic. Dotyczyły one między innymi nietrzeźwych kierowców, których w Irlandii zatrzymuje się sporadycznie, jak i kwestii zatrzymania takiej osobie prawa jazdy. W Polsce nietrzeźwemu kierowcy policjanci zatrzymują prawo jazdy na miejscu zdarzenia, natomiast w Irlandii tą kwestią zajmuje się sąd.

Po powrocie z drogi, na stażystów czekała kolejna niespodzianka, a mianowicie pokaz tresury psa, którą zaprezentował jego przewodnik. Tutejsza komenda dysponuje kilkoma pieskami, wyszkolonymi między innymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

Dzisiaj stażyści pełnią służbę na ternie Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju, dlatego prócz wykonywania obowiązków będą mogli podziwiać piękno i przyrodę naszego regionu.

/źródło: KMP Nowy Sącz/