Rok akademicki 2017/18 będzie rokiem szczególnym. Uczelnia świętuje w tym roku swoje 20-lecie, pod honorowym patronatem Jarosława Gowina – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Obchodom roku jubileuszowego towarzyszyć będzie szereg interesujących wydarzeń. Między innymi: konferencje naukowe, sympozja, wystawy artystyczne. Kulminacyjne uroczystości zostaną zorganizowane w dniu 15 czerwca 2018 roku, w przeddzień podpisania decyzji o utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje dotyczące obchodów roku jubileuszowego znajdą się na stronie internetowej www.pwsz.ns-edu.pl
Warto przypomnieć, iż 10 września 1997r. roku sygnatariusze powołania PWSZ w Nowym Sączu: Wojewoda Nowosądecki – Marek Olesiński, Prezydent Miasta – Andrzej Czerwiński, Przewodniczący Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych – Rudolf Borusiewicz oraz Przewodniczący Sejmiku Samorządu Wojewódzkiego – Edward Paszek złożyli w Ministerstwie Edukacji Narodowej wniosek o utworzenie w Nowym Sączu uczelni publicznej.
Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Uczelnia rozpoczęła swoją działalność 1 października 1998 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1998 roku w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, podpisanego przez Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka (Dz.U. Nr 76, poz. 499).
Powstały wówczas trzy instytuty:
- Instytut Ekonomiczny ze specjalnościami: administracja i finanse sektora publicznego, ekonomika turystyki;
- Instytut Języków Obcych na bazie Nauczycielskiego Kolegium Językowego ze specjalnościami: nauczanie języka angielskiego, nauczanie języka niemieckiego;
- Instytut Pedagogiczny na bazie Kolegium Nauczycielskiego ze specjalnościami: edukacja fizyczno-informatyczna, edukacja matematyczno-informatyczna, matematyka z wychowaniem fizycznym, edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna.
W roku akademickim 1998/1999 studia licencjackie rozpoczęło w ramach 8 specjalności kształcenia 458 studentów:
- 385 na studiach stacjonarnych
- 73 na studiach niestacjonarnych.
Pierwszym rektorem PWSZ, powołanym na jeden rok akademicki przez Ministra Edukacji Narodowej, a potem wybranym przez społeczność akademicką na dwie czteroletnie kadencje (1999–2003 i 2003–2007) został prof. dr hab. Andrzej Bałanda. Następnie przez kolejne dwie kadencje (2007-2011, 2011 – 2015) uczelnia kierował prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek.
Przez okres minionych 19-stu lat Uczelnia bardzo intensywnie się rozwijała w różnych obszarach swojego funkcjonowania zarówno w zakresie oferty edukacyjnej, wzrostu liczby studentów, rozwoju naukowego własne kadry dydaktycznej, współpracy ze środowiskiem lokalnym, krajowym i międzynarodowym oraz w zakresie rozwoju bazy lokalowej.
I tak:
W roku akademickim 2017/2018 studenci będą się kształcić na:
- 12 kierunkach studiów I stopnia
- 5 kierunkach studiów II stopnia („Zarządzanie i Inżynieria Produkcji”, Mechatronika, „Pielęgniarstwo”, „Pedagogika”, „Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw”)
- jednolitych studiach magisterskich na kierunku „Fizjoterapia”
Od 2 października 2017 r. uruchomione zostały po raz pierwszy:
- studia I stopnia „Lingwistyka dla biznesu” w Instytucie Języków Obcych,
- jednolite studia magisterskie na kierunku „Fizjoterapia”
Rekrutacja
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia ( licencjackie, inżynierskie), drugiego stopnia i jednolite studia magisterskie ubiegało się łącznie 1419 kandydatów. Na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia przyjęto 908 studentów, z czego 721 na studia stacjonarne i 187 na studia niestacjonarne.
Na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia (uzupełniające – magisterskie) przyjęto łącznie 207 osób, z czego na studia stacjonarne -147 osób, a na studia niestacjonarne 60.
Po raz pierwszy jednolite studia magisterskie na kierunku „Fizjoterapia” rozpoczęło od 2 X października 82 studentów.
W bieżącym roku największym zainteresowaniem cieszyły się następujące kierunki kształcenia:
- Ekonomia
- Pedagogika
- Informatyka
- Fizjoterapia
Trwa także nabór na studia podyplomowe, kursy i szkolenia, a rekrutacja na kierunki Mechatronika oraz Zarzadzanie i inżynieria produkcji – studia II stopnia odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku, bowiem te studia rozpoczynają się od drugiego semestru.
Łącznie w roku 2017/18 na wszystkich rodzajach studiów kształcić się będzie 3448 studentów, z czego na studiach niestacjonarnych 763.
Rok akademicki 2016/17 ukończyło 946 studentów.
Łącznie mury tej uczelni dotychczas opuściło 16 600 absolwentów studiów I i II stopnia oraz 2646 absolwentów studiów podyplomowych.
Pracownicy
Uczelnia jest dużym zakładem pracy. Zatrudnia bowiem 421 osób (dydaktyków, pracowników biblioteki oraz pracowników administracji i obsługi).Od 1 października roku akademickiego 2017/18 pracować będzie 290 nauczycieli akademickich, co w przeliczeniu na pełne etaty równa się 270 etatom. Nauczyciele akademiccy stanowią 67,8 % ogółu zatrudnionych pracowników. Spośród nauczycieli akademickich 60,1 % to nauczyciele z tytułami i stopniami naukowymi (z tego: 9 % to profesorowie tytularni, 10,5 % to doktorzy habilitowani, a 40,6 % – doktorzy). Warto podkreślić, że stan zatrudnienia jest utrzymany na poziomie roku ubiegłego, natomiast na korzyść zmieniła się struktura zatrudnienia ze szczególnym uwzględnieniem grupy doktorów z 37% w roku akademickim 2016/17 do 40,6 % w roku obecnym. W okresie tych dwóch ostatnich lat aż 16 osób, zatrudnionych w Uczelni na podstawowym miejscu pracy, uzyskało stopień naukowy doktora ( po 8 w każdym roku).
Odznaczenia
Na wniosek Rektora, Prezydent RP – Pan Andrzej Duda, za wybitne zasługi w pracy naukowo- badawczej i dydaktycznej nadał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – Prof. dr. hab. inż. Zbigniewowi Ślipkowi. Odznaczenie to zostało wręczone 24 kwietnia 2017 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Minister Edukacji Narodowej uhonorował Medalami Komisji Edukacji Narodowej następujących nauczycieli akademickich:
- dra hab. Henryka Mazurka
- doc. dra Marka Reichela
- dr Monikę Bigosińską
- dr inż. Marię Chuchro
- dra Pawła Kożucha
- dra inż. Antoniego Ligęzę
- dra inż. Grzegorza Przydatka
- mgr Bogusławę Gaweł
- mgra Dawida Zająca
Medale KEN wręczył JM Rektor – dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw.