Przejdź do treści


Zabłocie – postindustrialna dzielnica Krakowa. Dlaczego warto tu zamieszkać i na jakie udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy?

Krakow,Urban,Architecture.,Aerial,View,Of,Tenement,Houses,In,Cracow

Krakowskie Zabłocie to dzielnica, która w ostatnich latach gruntownie zmieniła swój charakter. Stare, postindustrialne przestrzenie zostały zaanektowane na designerskie lofty, a na miejscu zamkniętych zakładów, pojawiły się klimatyczne knajpki i muzea. Dlaczego warto tu zamieszkać i dla kogo taki adres będzie dobrym wyborem?

Jeszcze niedawno o krajobrazie Zabłocia stanowiły mniejsze i większe fabryki z przełomu XIX i XX wieku oraz postindustrialne nieużytki, Aż do końca PRL-u produkowano tu szkło, zapałki, przetwory i kosmetyki. Z początkiem kapitalizmu większość zakładów upadła, a po dawnej przemysłowej dzielnicy pozostało zaniedbane wspomnienie. Współcześnie Zabłocie zyskało nową twarz. Dzielnica stawia na kulturę, sztukę, gastronomię, edukację i relaks. Muzea, restauracje, ciekawe miejsca spotkań i liczne murale sprawiają, że dzielnica zyskała nowy charakter i stała się jednym z najmodniejszych miejsc na mapie Krakowa. Wraz z postępującą rewitalizacją dawnych obiektów poprzemysłowych, powstają nowe inwestycje mieszkaniowe oraz nowoczesna śródmiejska zabudowa. Dzielnica przyciąga nie tylko nowych lokatorów, ale także przedsiębiorców, lokalne biznesy i instytucje kultury.

Zabłocie – informacje ogólne

Zabłocie znajduje się na terenie XIII dzielnicy Krakowa – Podgórza. Obszar położony jest na prawym brzegu Wisły. Jego granice stanowią linie ulic Na Dołach, Lwowskiej, Limanowskiego i Wielickiej. Nazwa „Zabłocie” oznacza teren położony „za błotem”.  W źródłach pisanych pojawia się pierwszy raz w XIV wieku w odniesieniu do lasów królewskich. Największy rozwój tego terenu przypada na przełom XIX i XX wieku, kiedy powstały tu zakłady kolejowe i przemysłowe. Wraz z likwidacją przedsiębiorstw państwowych obszar podupadł. Od końca lat 90-tych miasto podjęło działanie, których celem jest rewitalizacja dzielnicy. Obecnie Zabłocie stano jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów miasta, a populacja jego stałych mieszkańców wynosi ponad 40 tys. osób.

Dzielnica kultury

Do rewitalizacji kultury w znacznej części przyczyniło się otwarcie muzeum w dawnej fabryce naczyń emaliowanych Oskara Schindlera i popularyzacja historii tego miejsca w oskarowym filmie Stevena Spielberga. Poza słynną fabryką znajduje się tu jedna z najnowszych i najmodniejszych galerii sztuki współczesnej w Polsce MOCAK. Aktywne środowisko kulturalne koncentruje się także wokół nowej siedziby “Cricoteki” i Muzeum Tadeusza Kantora. Awangardowy budynek na ulicy Nadwiślańskiej stał się nowym symbolem Zabłocia oraz przyczynił się do rewitalizacji i rozwoju bulwarów wiślanych, które stały się ulubionym miejscem spacerów i spotkań towarzyskich mieszkańców dzielnicy.

Atrakcyjna lokalizacja

Zabłocie położone jest blisko ścisłego centrum Krakowa, dzięki czemu możemy stąd łatwo i szybko dotrzeć do każdej części miasta. Wystarczy 10 minut jazdy tramwajem, aby z Placu Bohaterów Getta znaleźć się na rynku. Przez Zabłocie przejeżdża wiele linii tramwajowych, które łączą dzielnicę ze Starym Miastem i Rondem Matecznego. Mieszkańcy mają także do dyspozycji liczne ścieżki rowerowe oraz nowootwartą stację kolejową Kraków Zabłocie. Zatrzymują się tu m.in. połączenia Kolei Małopolskich, które łączą stolicę województwa z Wieliczką. Zabłocie wraz z Fabryką Oskara Schindlera jest naturalnym przystankiem dla odwiedzających ten rejon turystów.

Wyjątkowa architektura

Rewitalizacja starszych budynków oraz nowe inwestycje chętnie nawiązują do fabrycznej przeszłości dzielnicy. Inwestycje łączą nowoczesne formy z postindustrialną zabudową. Na elewacjach budynku znajdują się ceglane okładziny oraz odważne połączenia ciemnych i jasnych kolorów. Charakterystyczna jest także duża ilość szkła oraz zgeometryzowane formy. To jedno z nielicznych miejsc na mapie Krakowa, gdzie osoby szukające nieruchomości, znajdą mieszkania o typowo loftowym charakterze. Często dwupiętrowe lub z antresolą.

Bogata infrastruktura

Mieszkańcy Zabłocia mogą korzystać z pełnej miejskiej infrastruktury, która sprawia, że w tej części Krakowa żyje się po prostu wygodnie. Wzdłuż ulicy Wielickiej koncentrują się nowe biurowce, które są siedzibą oferujących miejsca pracy korporacji i mniejszych start-up’ów. Na terenie Zabłocia znajdują się żłobki, przedszkola i szkoły. Znajdziemy tu również liczne sklepy spożywcze, apteki, punkty usługowe oraz placówki sportowe. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza gastronomia. Klimatyczne knajpki prezentujące nowoczesną kuchnię z różnych stron świata to popularne miejsca spotkań mieszkańców całego Krakowa.

Niższe ceny mieszkań

Krakowskie Zabłocie jest uznawane za jeden z najatrakcyjniejszych obszarów do zamieszkania. Prestiżowa lokalizacja pozwala mieszkańcom korzystać z pełnej oferty miasta. Równocześnie jest tu znacznie taniej niż w Starym Mieście lub okolicach Rynku Podgórskiego. Wśród osób zainteresowanych kupnem mieszkania dużą popularnością cieszą się mniejsze mieszkania, w tym kawalerki i mieszkania 2-pokojowe. Dotyczy to zarówno osób młodych, szukających lokalu na własne potrzeby, jak i inwestorów, którzy planują zakup nieruchomości pod wynajem.

Zabłocie jest także chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Ta grupa szuka zazwyczaj większych mieszkań o metrażu od 50 do 70 m kw. Nowe inwestycje zapewniają szeroki wybór pod względem wielkości i układu pomieszczeń. Studenci i pracownicy korporacji chętnie korzystają z oferty mieszkań na wynajem, dostępnych na stronie: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/. Dużą popularnością cieszą się zarówno kameralne studia, jak i większe, kilkupokojowe lokale w starszej części dzielnicy.