Przejdź do treści


Starszy mieszkaniec Nowego Sącza stracił 19 tys. złotych przez oszusta

fot. pixabay.com

Niestety, znowu mamy do czynienia z przypadkiem oszustwa na policjanta w Nowym Sączu. Tym razem to starszy mieszkaniec miasta padł ofiarą sprytnej manipulacji, tracąc aż 19 tysięcy złotych. Sprawca, podszywając się pod funkcjonariusza Policji, przekonał 71-latka, że jego oszczędności w banku są w niebezpieczeństwie.

9 października starszy mieszkaniec Nowego Sącza otrzymał telefon od mężczyzny, który podał się za policjanta. W oparciu o zmyślone zagrożenie, przekonał 71-latka, aby ten wypłacił 19 tysięcy złotych z bankomatu. Następnie, zgodnie z instrukcjami oszusta, pieniądze zostały zostawione w okolicy wiaty śmietnikowej, skąd szybko zniknęły. Dopiero w późniejszym czasie starszy mężczyzna zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa i zawiadomił lokalną policję o zajściu. Obecnie sądeccy policjanci podejmują środki w celu identyfikacji sprawcy i apelują jednocześnie o rozwagę oraz ostrożność w kontaktach z nieznajomymi osobami.

Warto pamiętać, że oszuści stosują różnorodne metody, aby osiągnąć swój cel. W sytuacji, gdy ktoś podając się za krewnego, funkcjonariusza, prokuratora lub pracownika instytucji, próbuje nam wmówić konieczność przekazania pieniędzy, zawsze warto zakończyć taką rozmowę telefoniczną. Nie powinniśmy działać pochopnie. W przypadku wątpliwości lub braku pewności, warto skonsultować się z bliskimi osobami. Nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

Jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej natychmiast skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (należy upewnić się, że słuchawka zostanie dokładnie odłożona, a połączenie zostanie przerwane z oszustem lub skorzystać z innego telefonu).