Przejdź do treści


Dofinansowaniu na modernizacje i rozbudowę Galerii pod 5 w Starym Sączu

Rewitalizacja Rynek 5

5,2 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego dostanie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari na remont i rozbudowę “Galerii pod 5”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 9,2 mln zł.

Projekt “Modernizacja i rozbudowa Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu na potrzeby działalności i edukacji kulturalnej oraz aktywności społecznej mieszkańców” został najwyżej oceniony z 28 projektów które wybrano do dofinansowania w zakresie rewitalizacji miast średnich i małych.
Link: http://www.rpo.malopolska.pl/download/program-regionalny/skorzystaj/nabory/poddzialenie-11-1-2–rewitalizacja-miast-srednich-i-malych—rpmp-11-01-02-iz-00-12-033-17/wybor-projektow-do-dofinansowania/Lista_podstawowa_ocenione.pdf

W tym momencie na parterze kamienicy przy runku (nr 5) działa Informacja Turystyczna i mała galeria. Stowarzyszenie “Gniazdo” ma tam biuro. Dodatkowo sień jest przeznaczana czasowo na wystawy prac podopiecznych stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych. Pozostała część budynku jest wyłączona z użytkowania ze względu na złu stan techniczny. W momencie gdy górne poziomy już nie mogły być użytkowane, administrację CKiS przeniesiono do budynku “Sokoła” przy ul. Batorego 23.

Projekt został uzgodniony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zewnętrzna forma istniejącego budynku zostanie w całości zachowana – zgodnie z historycznym wyglądem. Wszystkie elementy zostaną odnowione bądź odtworzone. Część rozbudowana nie będzie przewyższała obiektu istniejącego –nie będzie widoczna od strony Rynku.
Budynek istniejący zostanie gruntownie wyremontowany i rozbudowany o część o dwóch kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych. Kondygnacje podziemne zostaną częściowo ukryte pod płytą ogólnodostępnego placu. W części podziemnej zarówno istniejącej jak i projektowanej będzie znajdować się głównie przestrzeń wystawiennicza (galeria). Część nadziemna w poziomie parteru będzie mieścić: hol ,sale warsztatowe, inf.turyst. i pomieszczenia pomocnicze. W poziomie piętra będzie znajdować się sale warsztatowe. Poddasze będzie przeznaczone na pomieszczenia administracyjne. Rozbudowa planowana jest za istniejącą kamienicą.

W istniejącej kamienicy powstaną m.in. trzy sale warsztatowe o łącznej powierzchni 101 m2, informacja turystyczna – 32 m2, dwie sale warsztatowe o łącznej powierzchni: 121 m2. W części nowej znajdą się m.in. sala kameralna – 47 m2, sala galeryjna – 218 m2, dwie sale ekspozycyjne (prace będą eksponowane również na antresoli), a na parterze zaplanowano hol z kawiarnią. Pozwolenie na budowę już jest, co oczywiście bardzo pomogło w wysokiej ocenie wniosku. Planowany termin rzeczowego i finansowego zakończenia realizacji projektu to 2020 rok. Powierzchnia użytkowa po modernizacji to 1375 m2 (przebudowa: 535 m2/ rozbudowa: 840 m2).

/Urząd Miejski w Starym Sączu