Przejdź do treści


Apele sądeckiej policji przynoszą efekty – dwie seniorki nie dały oszukać się metodą „na wnuczka”

Apele sądeckiej policji o ostrożność i rozwagę, skierowane do seniorów, przyniosły pozytywne efekty. Dzięki akcji informacyjnej, wspartej przez lokalne media, starsze osoby miały możliwość dowiedzieć się o mechanizmie działania przestępców, którzy metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itd. wyłudzają oszczędności.

Dzięki swojej postawie 78-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego nie dała się zmanipulować oszustce, która kilka dni temu zadzwoniła na telefon stacjonarny kobiety i podając się za jej wnuczkę, próbowała wyłudzić pieniądze. Twierdziła, że córka seniorki uległa wypadkowi i potrzebuje 70 tysięcy złotych na jej operację. Starsza kobieta powiedziała, że nie posiada takich pieniędzy, a po zakończeniu rozmowy telefonicznej skontaktowała się ze swoimi dziećmi, które przekazały jej, że nikt z bliskich nie miał wypadku i była to próba oszustwa.

 

Wykorzystując tą samą historię, tego samego dnia przestępcy również próbowali wyłudzić pieniądze od 69-letniej mieszkanki naszego regionu. Seniorka odebrała telefon od rzekomej wnuczki i po krótkiej rozmowie przekazała słuchawkę swojemu mężowi, który oświadczył, że nie posiadają żadnych pieniędzy w domu. Dzięki temu do oszustwa nie doszło.

Sądecka Policja przypomina, że aby ustrzec się przed oszustwami należy:

  • być ostrożnym w kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym,
  • nie ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pieniądze,
  • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,
  • zawsze potwierdzać taką „prośbę o pomoc”, poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt  z właściwą osobą (wnukiem, innym krewnym).

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Apelujemy również do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pożyczkę, zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny, nawet mimo protestów o niewykonywanie takiego telefonu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.

Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjno-prewencyjnym zrealizowanym przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, który pokazuje schemat działania przestępców, metody, których używają i słabości które wykorzystują: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/140178,Nie-daj-sie-nabrac-Oszustwa-quotna-wnuczkaquot-i-quotna-policjantaquot.html

/źródło: KMP Nowy Sącz