Przejdź do treści

Wzmożone działania sądeckiej policji podczas długiego weekendu

Kontrola drogowa – fot. KMP Nowy Sącz

Przed nami długi sierpniowy weekend. W dniach od 11 do 15 sierpnia na ulicach Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawi się więcej policyjnych patroli. Wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców Sądecczyzny oraz turystów przybywających do naszego regionu.

Zbliżający się długi weekend oznacza większy ruch na drogach, dlatego też funkcjonariusze z Nowego Sącza będą prowadzić wzmożone działania, aby zapewnić podróżującym bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko wypadków drogowych. Policjanci będą czuwać nad płynnością ruchu, szczególnie na głównych arteriach oraz wylotowych trasach z Nowego Sącza i okolicznych miejscowości. W razie poważnych opóźnień w ruchu, będą kierować pojazdy na objazdowe trasy i pilnować skrzyżowań, aby uniknąć zatorów.

Policja będzie stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia i przestępstwa, które mogą przyczynić się do wypadków drogowych i zagrażać życiu uczestników ruchu, zwłaszcza na:

 • Przekroczenie prędkości,
 • Nielegalne wyprzedzanie,
 • Nieudzielenie pierwszeństwa,
 • Niedopełnienie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz niewłaściwy przewóz dzieci (bez stosowania fotelików lub innych zabezpieczeń),
 • Kierowanie pod wpływem alkoholu,
 • Wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów.

Policja będzie także monitorować pojazdy o masie przekraczającej 12 ton. – W dniach: 11 i 14 sierpnia obowiązują ograniczenia ruchu dla pojazdów ciężarowych od 18:00 do 22:00, 12 sierpnia od 8:00 do 14:00 oraz 13 i 15 sierpnia od 8:00 do 22:00.

Zabezpieczenie domu/mieszkania:

 • Wychodząc z domu upewnijmy się czy wszystkie okna i drzwi zostały dobrze zamknięte (w tym okna w piwnicy i w innych pomieszczeniach gospodarczych).
 • Nie zostawiajmy kluczy w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na parapecie czy za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim włamie się do domu.
 • Wychodząc wieczorem zasuńmy zasłony oraz pozostawmy w pokoju włączone światło, dzięki czemu stworzymy pozory obecności domowników.
 • Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.
 • Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu.
 • W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą złodzieja, należy niezwłocznie poinformować Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy niczego nie dotykajmy i nie starajmy się przeglądać rzeczy, by ustalić, co zginęło, ponieważ w ten sposób ślady zostaną zatarte i utrudni to pracę Policji.

Bezpieczeństwo w podróży:

 • Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.
 • Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
 • Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.
 • Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
 • Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków

/źródło: KMP Nowy Sącz