Przejdź do treści


Wzmożone działania policji podczas świąt

Kontrola drogowa - Fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Święta to dla większości okres szczególnie radosny, spędzany w gronie najbliższej rodziny, natomiast dla policjantów to czas wzmożonej służby. Na ulicach miasta Nowego Sącza i powiatu, pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny.

W okresie świątecznym w wielu miejscach grupowania się osób – na dworcach, przystankach, a także centrach handlowych będą też policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest zapobieganie kradzieżom dokonywanym przez kieszonkowców, którzy podczas świąt działają szczególnie intensywnie.

Mimo wzmożonych działań sądeckich policjantów, należy pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu takiej szansy. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i świątecznej atmosferze.

By uniknąć potencjalnych wybryków chuligańskich podczas okresu świąt, jak i w tzw. „malowaną noc” i „lany poniedziałek”, gdy dochodziło do uszkodzeń czy dewastacji mienia, jak również do niekontrolowanego oblewania wodą przechodniów i przejeżdżających pojazdów, sądecka Policja zwiększy liczbę patroli na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Będę to przede wszystkich policjanci prewencyjni i dzielnicowi, jednak na terenie miasta pojawi się również znaczna liczba policjantów nieumundurowanych, operacyjnych.

„Lany poniedziałek” to piękna polska tradycja, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może ich narazić na uszkodzenie odzieży, a zatem starty materialne, podobnie jak w przypadku oblewania osób znajdujących się w budynkach lub pojazdach, co może skutkować uszkodzeniem mienia.

Polewanie wodą nie powinno się również odbywać na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wbiegają na jezdnię stwarzając zagrożenie dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto mokra nawierzchnia, szczególnie przy minusowej temperaturze może stanowić zagrożenie dla kierujących, jak i pieszych.

W tym okresie należy jak co roku spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach co stwarza zagrożenie w postaci zwiększenia zdarzeń drogowych, w tym przez nietrzeźwych uczestników ruchu, stąd na drogach pojawi się również więcej policjantów ruchu drogowego.

/KMP Nowy Sącz