Przejdź do treści

Weekendowa aktywność oszustów internetowych

laptop, komórka, komputer

W ostatnich dniach na terenie Sądecczyzny uaktywnili się oszuści działający metodą na BLIK-a. Także w miniony weekend kilka osób otrzymało prośbę o pożyczkę lub opłacenie przesyłki na popularnym komunikatorze internetowym. Bez potwierdzenia przesłali kod BLIK „członkowi rodziny”, a kiedy zorientowali się, że było to oszustwo, ich pieniądze były już w rękach przestępców.

Zazwyczaj zaczynało się niewinnie np. „Pomóż, sytuacja jest wyjątkowa…”, „Jesteś moją ostatnią deską ratunku…”. Tego typu wiadomość pokrzywdzeni otrzymali na popularnym komunikatorze internetowym od „członka rodziny”. Później sytuacja potoczyła się bardzo szybko. Poszkodowani podawali kod BLIK i zatwierdzali wykonanie transakcji w telefonie lub płacili wchodząc na przesłany w wiadomości link. Zanim zorientowali się, że to było oszustwo, pieniądze były już w rękach przestępców. W ten sposób mieszkańcy Sądecczyzny stracili po kilkaset złotych.

Pamiętaj!
Jeżeli otrzymasz wiadomość z prośbą o pieniądze lub opłacenie przesyłki zawsze telefonicznie lub osobiście skontaktuj się z osobą, od której została wysłana wiadomość i potwierdź tę informację! 

Wykonanie połączenia zajmie kilka sekund, a zyskasz pewność, czy przekazać pieniądze, czy też ktoś chce je od ciebie wyłudzić.

/źródło: KMP Nowy Sącz