Przejdź do treści


„Wakacyjne powroty 2016” – Akcja Policji na Sądeckich drogach

fot. pixabay.com

W związku z zbliżającym się końcem wakacji na drogach Sądecczyzny spodziewane jest zwiększenie natężenia ruchu drogowego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym w dniach od 26 do 28 sierpnia na drogach naszego regionu będą prowadzone wzmożone działania policyjne pod nazwą „Wakacyjne powroty 2016”.

W ostatni wakacyjny weekend w ramach prowadzonych działań policjanci będą ułatwiać ruch pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i usuwanie utrudnień. Funkcjonariusze będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy nieprawidłowo wyprzedzają, przekraczają dopuszczalną prędkość, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z przeprowadzonych analiz, są to główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych.

Przypominamy kilka podstawowych zasad:

Każdy kierowca przed podróżą powinien sprawdzić dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych pojazdu. Należy również sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność układu hamulcowego i działanie wszystkich świateł. W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować tragicznymi konsekwencjami. Podczas dłuższej podróży nie zapominajmy o odpoczynku – co dwie godziny jazdy zróbmy choćby kilkuminutową przerwę. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze – stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i zdejmijmy nogę z gazu – lepiej dojechać później, ale bezpiecznie.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu