W przyszłym roku jubileusz 200-lecia I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu

Opublikowano 28 września 2017 przez
W przyszłym roku jubileusz 200-lecia I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu

W przyszłym roku I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu będzie obchodziło swoje 200-lecie. Obchody objął patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

– To jest 200 lat istnienia szkoły, ale zarazem symboliczne 100 lat jej funkcjonowania po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku – podkreśla prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Te obchody wpisują się więc w setną rocznicę odzyskania niepodległości. To są niezwykle ważne jubileusze i wydaje mi się, że powinniśmy je w sposób szczególny zaakcentować nie tylko w skali regionalnej, ale i ogólnopolskiej.

Uroczystości jubileuszowe, imprezy historyczne, kulturalne i sportowe odbywać się będą już od stycznia przyszłego roku, jednak kulminację obchodów zaplanowano na 3-4 listopada, gdyż to włażenie 4 listopada 1818 roku rozpoczęto naukę w Gimnazjum, a później Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Organizatorzy planują między innymi zawody narciarskie w Krynicy-Zdroju,  jubileuszowy koncert Festiwalu Młodych Talentów i Orszak Jana Długosza.

– Orszak to wydarzenie, któremu od kilku lat patronuje pan prezydent Ryszard Nowak i które spotkało się nie tylko z życzliwością władz miasta, ale i mieszkańców – przypomina Jakub Bulzak, nauczyciel z I LO, organizator jubileuszu. – Jest to barwny korowód postaci przebranych w średniowieczne stroje, który wyrusza z naszej szkoły i różnymi trasami przez Stare Miasto dociera na rynek. Mamy nadzieję, że 25 maja przyszłego roku do tego orszaku dołączą licznie nasi absolwenci.

Przewidziano także spotkania z wybitnymi absolwentami I LO, konkursy: historyczny i plastyczny, zawody sportowe i jubileuszowy rajd i inne wydarzenia. Przygotowywane są okolicznościowe wydawnictwa, w tym księga jubileuszowa, zawierająca pełne kompendium wiedzy na temat historii nowosądeckiej placówki. Szkole przekazany zostanie nowy sztandar.

/źródło: www.nowysacz.pl/