Przejdź do treści


Uwaga na niezamawiane przesyłki za pobraniem. To może być oszustwo!

kurier - paczka

Jedna z mieszkanek gminy Grybów doświadczyła nieoczekiwanego oszustwa, tracąc niemal 800 złotych. Kiedy kobiety nie było w domu, do jej drzwi zapukał kurier z tajemniczą paczką za pobraniem, jeden z domowników postanowił uregulować należność. Później okazało się, że 25-latka niczego nie zamawiała.

To zdarzenie jest doskonałym przykładem, jak oszuści potrafią działać w najmniej spodziewany sposób. W momencie nieobecności kobiety kurier dostarczył paczkę za pobraniem, którą odebrał jeden z domowników, płacąc aż 795 złotych. Gdy 25-latka wróciła do domu, była w szoku, ponieważ nie zamawiała żadnej przesyłki i nie spodziewała się takiego wydatku. Po otwarciu paczki okazało się, że zawiera ona jedynie niewielkie elektronarzędzie o niskiej wartości. Kobieta natychmiast zgłosiła sprawę miejscowej policji w Grybowie, która podjęła śledztwo. Dzięki tym działaniom udało się zidentyfikować oszustów i wstrzymać wypłatę środków dla nadawcy. Teraz pieniądze te zostaną zwrócone 25-latce.

Aby nie dać się oszukać w podobny sposób, szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które często dokonują zakupów online, a ich domownicy są przyzwyczajeni do odbierania paczek od kurierów. Pracownicy firm również są narażeni na tego rodzaju oszustwa, zwłaszcza gdy mają do czynienia z wieloma przesyłkami i nie zawsze są pewni, czy dany przedmiot został zamówiony. Oszustwa te często wiążą się z niskimi kwotami do zapłacenia, co może wprowadzić w błąd osoby odbierające paczkę i sprawić, że nie zwrócą uwagi na potencjalne nieprawidłowości. Dlatego warto być czujnym i ostrożnym w przypadku niezamówionych dostaw za pobraniem.

Jak nie dać się oszukać?

  • Zachowaj szczególną ostrożność, gdy kurier dostarcza Ci przesyłkę za pobraniem, której nie zamawiałeś. Gdy masz wątpliwości, lepiej jej nie odbieraj.
  • Bądź czujny, gdy odbierasz przesyłkę za pobraniem w imieniu kogoś bliskiego lub współpracownika. Przed zapłatą skontaktuj się z faktycznym adresatem i zapytaj, czy spodziewa się przesyłki, którą należy opłacić przy odbiorze.