Przejdź do treści


Uroczysty apel pograniczników z okazji Święta Niepodległości

foto. olsz

Dzisiaj w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu odbył się uroczysty apel z okazji z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości wybranym funkcjonariuszom wręczono awanse na wyższe stopnie. W apelu uczestniczyli między innymi starosta nowosądecki Marek Pławiak i zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

– Mamy co świętować. Dokładnie 100 lat temu, po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapę Europy. I nie wróciła wcale dlatego, że ówczesne mocarstwa nas polubiły i zaczęły kibicować sprawie polskiej, ale tą niepodległość wywalczyli. Tysiące Polaków przez te sto lat zaborów podejmowało różne działania, w tym działania zbrojne i pomimo tego, że czasami różnili się w wizji Polski, widzieli to w różny sposób, to ich celem było jedno działanie: wolna Rzeczpospolita – mówił Komendant KOSG płk SG Stanisław Laciuga.

– To szczególny dzień i szczególna rocznica – mówił starosta Marek Pławiak. – Odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach niewoli. Polska mogła na nowo stać się jednym krajem. Polacy mogli znowu mówić jednym językiem. Wspomnijmy dzisiaj tych, którzy tę wolność wywalczyli i pamiętajmy, że nie jest ona raz na zawsze.

– W 1918 r. Polska pojawiła się na politycznej mapie świata jako państwo bez granic. W lutym 1919 r. Józef Piłsudski pisał, że rządzi państwem, które nie ma granic, to był absolutny fenomen. Trzeba nam to pamiętać w roku stulecia niepodległości Polski o tym, że polskie granice II Rzeczypospolitej zostały wywalczone przez naszych dziadków. Właściwie walczyliśmy ze wszystkimi sąsiednimi narodami i państwa o to, żeby Polska miała taki a nie inny kształt granic. Część tych ziem polskich na skutek zbiegów okoliczności a zwłaszcza w wyniku II wojny światowej znalazła się poza obszarem dzisiejszej Rzeczypospolitej – mówił Jerzy Gwiżdż.

Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej pieśni patriotycznych.

/foto. (olsz)