Każdemu kierowcy, który w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, grozi od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego 2 lata to minimalna granica, ponieważ w rzeczywistości sprawcy takiego czynu grozi do 12 lat więzienia. Kara nie będzie zawieszana o czym przekonał się sprawca wypadku w Łabowej, ponieważ dzisiaj trafił do aresztu.
W sobotę 30 września około godziny 18.30 w Łabowej, 36-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, jadąc volkswagenem golfem od strony Krynicy-Zdroju, na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w wiatę przystanku autobusowego, a następnie potrącił 48-letnią kobietę, która zmarła na miejscu. Gdy policjanci zbadali trzeźwości kierowcy, okazało się, że w organizmie ma około 1,7 promila alkoholu we krwi.
Na miejscu zdarzenia, pod nadzorem prokuratora i w obecności biegłego sądowego, przez kilka godzin pracowała grupa wypadkowa z sądeckiej Policji wraz z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ciało kobiety do badań sekcyjnych. Przygotowali też szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną oraz przesłuchali świadków tego zdarzenia. 36-latek po wytrzeźwieniu został przesłuchany przez prokuratora, który przedstawił mu zarzuty.
1 października policjanci wnioskowali do prokuratury, a ta do sądu o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Dzisiaj sąd przychylił się do tego wniosku i zgodnie z jego decyzją, w oczekiwaniu na wyrok mężczyzna trafił do aresztu na trzy miesiące, niemniej jednak grozi mu od 2 do 12 lat więzienia (art. 177 par. 2 w zw. z art. 178 par. 1 kk).
Takie sytuacje nie tylko skutkują konsekwencjami prawnymi, ale stwarzają ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, dlatego zawsze gdy podejrzewamy, że inny kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, powinniśmy zawiadomić Policję. W efekcie zadbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, czy nawet życie, ale również o bezpieczeństwo wielu innych osób.
Warto pamiętać, że w znowelizowanych przepisach kierowca jadący w stanie nietrzeźwości podlega nie tylko bardziej zaostrzonym sankcjom, ale też dotkliwie odczuwa to finansowo, poprzez orzekane przez sąd wysokie świadczenia pieniężne (od 5 tys. złotych nawet do 60 tys. złotych).
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 kodeksu karnego) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Według nowelizacji kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia na minimum 2 lata. Grozi mu jednak do 12 lat więzienia (art. 177 par. 2 w zw. z art. 178 par. 1 kodeksu karnego). Kara nie będzie mogła być zawieszona, a sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
/źródło: KMP Nowy Sącz/