Przejdź do treści


Sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń usiłowania oszustwa na policjanta i pracownika poczty

telefon, senior

We wtorek sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy poprzez podszywanie się pod funkcjonariuszy policji oraz pracowników poczty.

Oszuści wykorzystują różne chwyty, ale ich głównym celem jest pozyskanie informacji o zgromadzonych pieniądzach i adresach zamieszkania swoich potencjalnych ofiar. Podczas rozmowy telefonicznej m.in. wypytywali o ilość zgromadzonych pieniędzy i adres zamieszkania. Następnie informowali, że pieniądze seniorów są zagrożone, że przestępcy obserwują ich mieszkanie, że policjanci prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów.

Warto zdawać sobie sprawę, że metody oszustów są stale modyfikowane i dostosowywane do sytuacji oraz wiedzy, którą zdobędą od swoich potencjalnych ofiar. W związku z licznymi próbami oszustw, sądeccy policjanci ponownie apelują o ostrożność i proponują kilka kluczowych zasad postępowania:

  • Natychmiast zakończ rozmowę: Jeśli ktoś, podszywając się pod krewnego, policjanta, pracownika poczty czy banku, żąda pieniędzy, natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną.
  • Powiadom bliskich: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiesz, jak zareagować, powiadom o podejrzanym telefonie kogoś z bliskich. Nie zapomnij o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego.
  • Nie przekazuj pieniędzy: Pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, ani nie wpuszczaj ich do swojego domu czy mieszkania. Nie udostępniaj również haseł i loginów do bankowości mobilnej, ani nie dokonuj przelewów na wskazane konta bankowe.
  • Daj sobie czas: Nie działaj w pośpiechu. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, zatrzymaj się i zastanów, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.
  • Powiadom policję: Gdy tylko pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.