Przejdź do treści


Sądecka komenda „otwiera swoje drzwi” dla dzieci już 16 rok

foto. KMP NS

Mimo upływu 16 lat, dzieciaków chętnych do odwiedzenia sądeckich policjantów wciąż nie brakuje. Tak było również 22 stycznia, podczas „Dni Otwartych” realizowanych w ramach akcji „Bezpieczne Ferie”.

Podczas zimowej odsłony dni otwartych, mali goście tradycyjnie spotkali się z „policyjnym magikiem”, a także odwiedziły serce komendy czyli stanowisko kierowania i zobaczyły tabor sądeckich policjantów. Zaczęło się jednak od teorii, ponieważ policjanci przypomnieli zasady poruszania się po jezdni i bezpieczne zachowania w trakcie różnych zabaw podejmowanych podczas zimowego wypoczynku. Policjantka, która prowadziła prelekcję podkreślała również, że jedną z form spędzania wolnego czasu jest szusowanie po Internecie, jak i korzystanie z gier komputerowych. Poruszając ten problem przybliżyła najmłodszym zagrożenia jakie czyhają na nie w sieci i wskazała jak na nie reagować i jak im zapobiegać. Dzieci z chęcią uczestniczyły w prelekcjach i zadawały mnóstwo nurtujących ich pytań.

Następnie funkcjonariusze zabrali małych gości w podróż do świata policyjnej magii i pokazali sposób ujawniania i zabezpieczania śladów sprawcy na miejscu zdarzenia. Ponadto każdy uczestnik odbił linie papilarne swoich dłoni na specjalnym dyplomie, który mógł wziąć ze sobą na pamiątkę wizyty w komendzie.

U oficera dyżurnego największą ciekawość wzbudził monitoring oraz interaktywna mapa, na której wyświetlają się wszystkie miejsca w których są patrole podejmujące interwencje. Mali goście dowiedzieli się również jak wygląda procedura przyjmowania zgłoszeń i powtórzyły numery alarmowe.

W garażu, do radiowozu ustawiały się długie kolejki, ponieważ każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie. Dzieciom nie trzeba było tłumaczyć, że w taborze są także nieoznakowane pojazdy, bo doskonale wiedziały kim są policjanci operacyjni.

Funkcjonariusze uświadamiali je również, że zawsze służą im pomocą i zachęcali zarówno najmłodszych, jak i starszaków, by ochoczo nosili odblaski, ponieważ dzięki nim są widoczni dla kierowców, a poprzez to bezpieczni.

Wszystkie dzieci wyszły z komendy z drobnym upominkiem, uśmiechem na twarzy oraz mnóstwem niezapomnianych wrażeń.

źródło/foto. KMP NS