Przejdź do treści

Sądecczyzna. SMS-owy naciągacz oszukał nastolatkę

mobile-phone - fot. pixabay.com

O tym, że w wirtualnym świecie nikomu nie można ufać przekonała się kilkunastoletnia mieszkanka Sądecczyzny, od której oszust wyłudził kody do płatnych usług SMS premium, a tym samym obciążył jej rachunek na kwotę kilkuset złotych.

Dziewczynka na jednym z portali społecznościowych odebrała wiadomość od osoby, która podawała się za jej sąsiadkę. W przesyłanych wiadomościach fałszywa znajoma najpierw prosiła ją, by podała jej swój numer telefonu, a następnie by odsyłała kody, które otrzyma w SMS-ach. Kiedy nastolatka zapytała, czy trzeba będzie za to zapłacić usłyszała, że to tylko darmowa reklama.

Niebawem jej mama, jako właściciel numeru otrzymała od swojego operatora wiadomość, że do rachunku za abonament telefoniczny zostały doliczone dodatkowe opłaty – łącznie blisko 450 złotych. W związku z tym kobieta o całej sprawie poinformowała Policję. Zawiadomienie w sprawie przejęcia konta na jednym z portali społecznościowych złożyła również prawdziwa sąsiadka dziewczynki.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność

Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego, warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa, a w przypadkach, gdy z prośbą zwraca się obca osoba, najlepiej nie reagować na tego typu wiadomości. O podejrzeniach prób oszustwa należy jak najszybciej poinformować Policję.

Rodzice zwracajcie uwagę na to, co robi Wasze dziecko w sieci

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i rozrywki, ale rodzice muszą zadbać o to, by ich dzieci korzystały z niego świadomie i bezpiecznie, a zatem:

  • uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w sieci i podkreśl, że nie można ufać takim osobom ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią,
  • naucz swoje dziecko ostrożności i uczul na niebezpieczeństwa związane z podaniem nieznajomym swoich danych osobowych, adresu i numeru telefonu.

Więcej o tym, jak chronić najmłodszych w Internecie przeczytasz na policyjnej stronie Żyj bezpiecznie oraz na stronie kampanii Chroń dziecko w sieci.

/źródło: KMP Nowy Sącz