Przejdź do treści

Sądecczyzna. Pijany kierowca przez pola uciekał przed policjantami

Radiowóz z włączonymi światłami -fot. KMP Nowy Sącz

Gdy w nocy policjanci z Korzennej patrolowali okolicę, w rejonie stacji paliw zauważyli samochód, którego kierowca na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył, po czym wjechał w pola uprawne. Jak się później okazało, jego zachowanie wynikało z faktu, że był pijany.

Do zdarzenia doszło końcem listopada, w niedzielę przed godziną 23. Na widok policyjnego radiowozu mężczyzna przyspieszył, a następnie zjechał z drogi powiatowej i skierował się w stronę pól. Policjanci ruszyli za nim używając sygnałów świetlno-dźwiękowych, jednak mężczyzna jechał dalej. Uciekając po terenach rolnych, wrócił na drogę gminną, gdzie doszło do zatrzymania.

Od kierowcy audi wyczuwalna była silna woń alkoholu, a przeprowadzone badanie na trzeźwość wykazało, że w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a po wytrzeźwieniu przedstawili zarzuty.

Jazda pod wpływem alkoholu, to jednak nie jedyne przewinienie tego mężczyzny. Kierowca, który ucieka przed policją i nie zatrzymuje się do kontroli, mimo wydanego przez funkcjonariuszy polecenia przy użyciu sygnałów świetlno-dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Do czerwca 2017 roku taka ucieczka była traktowana jak wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni. Obecnie takie przewinienie stanowi przestępstwo, które uregulowano w kodeksie karnym (art. 178b).

Art. 178b kk – Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

***

W ostatnich dniach kierowców jadących pod wpływem alkoholu było więcej, dlatego policjanci przypominają konsekwencje takiego zachowania

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

/źródło: KMP Nowy Sącz