Przejdź do treści


Sądecczyzna. Gdy uciekał przed policjantami, zgasł silnik jego pojazdu

Zdjęcie ilustracyjne/ KMP Nowy Sącz

Młody mężczyzna, który wybrał się na przejażdżkę czterokołowcem nie przypuszczał, że zakończy się ona sporymi nieprzyjemnościami. 28-latek na swojej drodze napotkał policjantów i ani myślał zatrzymać się do kontroli, przez co ściągnął na siebie poważne kłopoty.

W poniedziałek, 14 września w godzinach popołudniowych policjanci sądeckiej drogówki przejeżdżali drogą wojewódzką nr 975 w gminie Chełmiec. Kiedy zauważyli mężczyznę kierującego quadem bez tablic rejestracyjnych, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali mu polecenie zatrzymania się do kontroli drogowej. Mężczyzna widząc policjantów gwałtowanie przyspieszył, a kiedy nie mógł kontynuować jazdy, bo blokowały go inne samochody oraz prowadzone roboty drogowe, postanowił zawrócić. Podczas tego manewru silnik czterokołowca zgasł i mimo kilku prób mężczyźnie nie udało się go uruchomić. W tym czasie został zatrzymany przez policjantów, a następnie zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że 28-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego był trzeźwy, a swoją ucieczkę przed policjantami tłumaczył tym, że obawiał się konsekwencji kierowania nieubezpieczonym i niedopuszczonym do ruchu quadem.

Amator mocnych wrażeń został ukarany mandatem, a policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i sporządzili zawiadomienie o braku polisy OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ decyzja o niezatrzymaniu się do kontroli i ucieczce przed policjantami znacznie pogorszyła jego sytuację. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za takie przestępstwo grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (art. 178b kodeksu karnego).

Art. 178b kodeksu karnego – Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

/ KMP Nowy Sącz