Tylko w miniony weekend sądecka policja zatrzymała aż 9 nietrzeźwych kierowców. Pięcioro z nich nie miało prawa jazdy, dwóch uczestniczyło w kolizji, a niechlubny rekordzista, mając w organizmie 3 promile alkoholu, prowadził motocykl mimo zakazu orzeczonego przez sąd.
W piątkowe popołudnie (20 maja br.) sądeccy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. W Łabowej kierowca forda miał w organizmie 0,7 promila alkoholu, a w dodatku nie posiadał prawa jazdy. W Mokrej Wsi motocyklista „wydmuchał” aż 3 promile, a po sprawdzeniu w systemie wyszło na jaw, że poruszał się pomimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Z kolei w Paszynie policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który miał 0,8 promila alkoholu.
21 maja br., po 2 w nocy funkcjonariusze skontrolowali kierującą oplem, która jechała ulicą Dunajewskiego w Nowym Sączu. Badanie trzeźwości wykazało, że miała w organizmie 1,6 promila alkoholu. Kobieta w ogóle nie powinna siadać za kierownicą, ponieważ nie miała uprawnień. Tego samego dnia wieczorem w miejscowości Łabowa kierowca renaulta nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście zarówno on, jak i podróżująca z nim pasażerka, nie doznali obrażeń. Po przeprowadzeniu badania trzeźwości okazało się, że kierowca miał w organizmie promil alkoholu. Niedługo po tym zdarzeniu został zatrzymany do kontroli również 17-latek, który w Krynicy-Zdroju kierował motorowerem mając 1,5 promila oraz kierowca audi, który na al. Sucharskiego w Nowym Sączu poruszał się bez uprawnień mając 0,7 promila.
W niedzielne popołudnie (22 maja br.) także w Nowym Sączu, tym razem na ulicy Wyspiańskiego, policjanci drogówki skontrolowali, jak się okazało mocno nietrzeźwego kierowcę opla – mężczyzna miał w organizmie 2,6 promila alkoholu. Nie posiadał również uprawnień. Nietrzeźwy był też motocyklista, który został poszkodowany w kolizji drogowej w Krynicy-Zdroju – miał 0,8 promila.
Teraz nieodpowiedzialnym kierowcom grożą surowe konsekwencje. Odpowiedzą oni za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Dodatkowo sąd może orzec również świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych. Ponadto piątka kierowców będzie tłumaczyć się przed sądem za prowadzenie pojazdów bez uprawnień, a kolejny za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, za co grozi mu do kara 5 lat pozbawienia wolności.
/źródło: KMP Nowy Sącz