Przejdź do treści

Sądeccy policjanci odzyskali 10 milionów złotych

Zdjęcie ilustracyjne - pixabay.com

Sądeccy policjanci odzyskali 10 milionów złotych, które zostały wyłudzone przez dwóch oszustów.

Do oszustwa doszło na początku lutego br. Wówczas sprawca, podszywając się pod prezesa dużego sądeckiego przedsiębiorstwa, przesłał do włoskiego kontrahenta tej firmy pisemne wezwanie do uregulowania należności za towar na inny numer rachunku bankowego niż ten, który figurował w umowie o współpracę zwartej z sądeckim przedsiębiorstwem. Niczego niepodejrzewający partner biznesowy przelał na wskazany przez oszusta numer konta blisko 2 mln 409 tys. euro, czyli ponad 10 mln złotych! Kilka dni później (18 lutego), kiedy zorientowano się o oszustwie, zawiadomiono sądecką Policję – informuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Policjanci już następnego dnia ustalili, że przy pomocy kilku rachunków bankowych założonych na fikcyjne dane osobowe, oszuści błyskawicznie „wyprali pieniądze” pochodzące z tego przestępstwa. Najpierw kupili w Polsce 1 kg złota oraz klejnoty o wartości 220 tys. złotych, a następnie przeznaczyli blisko 10 mln złotych na zakup 50 kg złota u niemieckiego dystrybutora metali szlachetnych i oczekiwali na dostawę cennego kruszcu do Polski.

Policjanci z Nowego Sącza przez cały czas współpracowali z funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji oraz Interpolu. W efekcie tych działań przygotowywany konwój 50 kg złota do Polski został wstrzymany.

24 lutego, sądeccy policjanci przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji, zatrzymali w Krakowie 28-letniego mężczyznę podejrzewanego w tej sprawie. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli kilka telefonów komórkowych, kamienie szlachetne, urządzenia mogące służyć do obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz sfałszowany dowód osobisty. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz fałszowania dokumentu i używania go za autentyczny, za co grozi mu kara do 10 lat więzienia. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W efekcie dalszej działań 29 lutego, również w Krakowie, został zatrzymany drugi oszust. 29-latek na koncie miał już cyberoszustwa, przełamywanie zabezpieczeń komputerowych, fałszowanie dokumentów. Również wobec niego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Po wdrożeniu procedury Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego i jej zrealizowaniu przez niemieckie służby, początkiem lipca br. na konto pokrzywdzonej spółki trafiło z powrotem blisko 10 mln złotych. To najwyższa jak do tej pory wartość mienia pochodzącego z przestępstwa, którą odzyskali sądeccy policjanci.

/źródło: KMP Nowy Sącz