Przejdź do treści


Ruszyła infolinia ZUS dla obywateli Ukrainy

infolinia ZUS dla obywateli Ukrainy

Od poniedziałku 21 marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię w języku ukraińskim i polskim, dotyczącą świadczeń dla obywateli Ukrainy.

Zgodnie z przyjętą niedawno przez sejm ustawą obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego w wyniku konfliktu zbrojnego mają prawo do świadczeń rodzinnych wypłacanych w Polsce. Chodzi o jednorazowe 300 zł na osobę oraz wypłatę 500 plus na dziecko, a także 300 plus wyprawki szkolnej.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania o świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób, które obsługują infolinię, są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych obywatelom Ukrainy, informują także jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje dostępne są także na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim. Docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane także informacje o warunkach otrzymania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.