Przejdź do treści

Rusza budowa budynku dla Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

Sześć firm ubiegało się w postępowaniu przetargowym o zlecenie na budowę budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Trzy oferty mieściły się w budżecie zamawiającego wynoszącym 26,2 mln zł. Oferty wykonawców wahały się między 18,4 mln zł a 30,8 mln zł. Głównym kryterium wyboru wykonawcy była cena.

Przetarg uprawomocnił się 9 października br., a 13 października, w Rektoracie PWSZ, podpisano umowę z wykonawcą, którym została firma eRSbet.

Ze strony Uczelni, z upoważnienia rektora Mariusza Cygnara, podpisali ją: kanclerz Zbigniew Gorgosz i kwestor Halina Marcisz, a ze strony wykonawcy – prezes firmy eRSbet Rafał Stanuszek.

Nowy gmach Instytutu Ekonomicznego ma stanąć do końca 2022 r., przy Al. Wolności, obok Biblioteki PWSZ na placu, na którym dziś jeszcze stoi budynek dawnej zbrojowni pograniczników.

W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn.

Instytut Ekonomiczny kształci na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw.

Instytut powstał jako jeden z trzech pierwszych utworzonej w 1998 roku PWSZ, ale jako jedyny nie posiada własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce).

Studia na kierunkach oferowanych przez Instytut Ekonomiczny cieszą dużym zainteresowaniem. W tym roku akademickim, właśnie ten Instytut, po Technicznym, przyjął na pierwszy rok studiów najwięcej słuchaczy.

Projekt gmachu Instytutu Ekonomicznego przygotowało krakowskie Biuro Architektoniczne Dresler Studio.

Inwestor przejmie plac budowy w najbliższych dniach, a prace rozpocznie od przekładki sieci kolidujących z budową i rozbiórki byłej zbrojowni.