Przejdź do treści


Robert Biedroń przedstawił listę WIOSNY do PE w Małopolsce i świętokrzyskim – Sądecczyznę będzie reprezentował Jakub Bocheński

Robert Biedroń podczas spotkania w Krakowie

Kto znalazł się na listach Wiosny Roberta Biedronia do Parlamentu Europejskiego w Małopolsce i świętokrzyskim? Po sobotniej prezentacji “jedynki”, którą został prof. Maciej Gdula, czas na resztę kandydatów i kandydatek. Ich prezentacja odbyła się wczoraj w Krakowie. “Unia Europejska musi teraz zainwestować w ludzi i to znajdzie mocne odzwierciedlenie w naszym programie” – mówił prof. Gdula, a Robert Biedroń dodawał: “Jestem dumny, że jest pan w naszej drużynie”.

Już wiemy, że listę Wiosny w okręgu małopolsko-świętokrzyskim otworzy prof. Maciej Gdula, socjolog, nauczyciel akademicki, doradca Roberta Biedronia we Wiośnie i… pomysłodawca nazwy partii. Kto jeszcze powalczy o Europarlament? Na drugim miejscu znalazła się Małgorzata Marenin, kielecka działaczka na rzecz praw kobiet, koordynatorka Wiosny w świętokrzyskim. Na trzecim miejscu – Tomasz Terlecki, fizyk, specjalista od klimatu, czwarte miejsce to Anna Noworyta, działaczka społeczna z Trzebinii, a piąte – Jacek Jabłoński, przedsiębiorca i działacz z Tarnowa. Na liście znajdziemy też zaangażowaną w lokalną działalność przedsiębiorczynię z Zagnańska, Bogusławę Długosz, Jakuba Bocheńskiego, ekonomistę i działacza z Nowego Sącza, Marię Wilczyńską z Wieliczki, Tomasza Leśniaka, krakowskiego aktywistę ruchów miejskich, założyciela inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom i koordynatorkę programową Wiosny z Krakowa, Liliję Twardosz.

“Wszystkie sondaże pokazują, że ten jeden mandat dla Wiosny w Krakowie i Kielcach jest, ale my walczymy o kolejny – drugi mandat” – mówił Robert Biedroń, nie ukrywając, że Wiosna jest “realną zmianą”. Dodawał, że jest dumny z tego, że prof. Gdula jest we wiosennej drużynie.

Sam Gdula zapowiedział kilka wyborczych punktów programowych: “Wybudowaliśmy już autostrady, dworce i stadiony. Ten etap integracji albo się skończył albo już niedługo się zakończy. Potrzeba nam nowego otwarcia. W naszym głębokim przekonaniu Unia Europejska musi zainwestować w ludzi, być bliżej ludzi i ich potrzeb. To znajdzie mocne odzwierciedlenie w naszym programie”. Jakie to punkty? Przede wszystkim walka z rakiem, smog i program Erasmus dla pracujących.

Nowy Sącz na liście Wiosny reprezentuje Jakub Bocheński – Młody Sądeczanin, ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. rozwiązań telekomunikacyjnych. Zdobywał doświadczenie zawodowe m.in. w Wielkiej Brytanii i Australii. Absolwent Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył specjalności: “Audyt w jednostkach sektora finansów publicznych” oraz “Zarządzanie przedsięwzięciami publicznymi.”