Przejdź do treści


Profesor Dariusz Dudek o nowootwartym szpitalu kompleksowej kardiologii w Nowym Sączu: to spełnienie mojego marzenia

19.10.2017 Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu “Intercard” przy ulicy Kilińskiego 68 zainaugurowało pracę nowego budynku uruchomionego 1.10.17 zgodnie z kontraktem z NFZ. Ponad pół miliona osób z regionu Nowego Sącza, w tym z Krynicy, powiatu gorlickiego limanowskiego może liczyć na kompleksową opiekę kardiologiczną nowoczesnego szpitala.

To spełnienie mojego marzenia o nowoczesnym szpitalu z kompleksową kardiologią – od zabiegów interwencyjnych, przez planowe, farmakoterapię, rehabilitację dzienną i edukację. Nareszcie idea Klubów Pacjenta, w której pacjent otrzymuje opiekę lekarską, ale też psychologiczną, dietetyczna, ruchową, którą zainicjowałem ponad 10 lat temu jest dostępna dla wszystkich pacjentów w nowym szpitalu cały czas – cieszy się prof. Dariusz Dudek, wybitny kardiolog, konsultant medyczny ośrodka w Nowym Sączu. – Nowy ośrodek pozwala na kompleksowe leczenie pacjentów w subregionie sądeckim. To modelowe Centrum Kardiologii dla 0,5 mln populacji w Polsce południowej – podkreśla profesor.

Pacjenci w nowym szpitalu mogą mieć wykonywane pełne spektrum zabiegów kardiologicznych wieńcowych, elektrokardiologii, zabiegów strukturalnych w tym regionie, ale także dzięki poradniom kardiologicznym i rehabilitacji otrzymują kompleksowe leczenie po zabiegach, uczestniczą w edukacji na temat profilaktyki chorób serca i naczyń, a także w pełnej rehabilitacji.

W chwili obecnej leczenie szpitalne, sala operacyjna, porady, edukacja wszystko znajduje się w jednym Centrum Kardiologii Inwazyjnej – kontynuuje prof. Dudek.

W nowym budynku Centrum Kardiologii dla pacjentów dostępne są rehabilitacja, nowoczesna diagnostyka, leczenie interwencyjne i zabiegowe oraz farmakologiczne. Lekarze zapewniają też pacjentom edukację i konsultacje w ramach programu opieki nad pacjentem po zawale, czyli tzw. prewencji wtórnej.

Po jedenastu latach ośrodek w Nowym Sączu doczekał się wreszcie nowego budynku, tę potrzebę czujemy od wielu lat. Od pięciu lat rozpoczęliśmy starania dla zwiększenia ilości miejsc dla pacjentów. Dotychczas ośrodek funkcjonował na 14 łóżkach na terenie szpitala, a w tej chwili do dyspozycji będzie miał ich 25. To naturalny kierunek rozwoju dla jednostki, która zabezpiecza ponad pięciuset tysięczną populację miasta Nowy Sącz oraz powiatu nowosądeckiego, powiatu gorlickiego i limanowskiego. – tłumaczy Marcin Pasternak, Prezes Zarządu Intercard Sp. z o.o.

Nowy budynek Centrum Kardiologii przy Kilińskiego 68 to ośrodek o światowych standardach w chwili obecnej najnowocześniejszy w regionie i jeden z nowocześniejszych w Europie. W ośrodku uruchomiona została rehabilitacja dzienna i nowoczesna diagnostyka, a także kompleksowy program edukacyjny dla pacjentów z chorobami serca i naczyń, po raz pierwszy w regionie na tak dużą skalę.

Budynek przygotowany jest na wyzwania przyszłości. Posiada pełny blok operacyjny z unikalną w tym regionie salą hybrydową, umożliwiającą wykonywanie zarówno zabiegów kardiologicznych jak i kardiochirurgicznych. Ten budynek idealnie wpisuje się w potrzeby zaznaczone na mapie potrzeb zdrowotnych. Spotkał się z dużą przychylnością Narodowego Funduszu Zdrowia, czego wyrazem jest uzyskanie kontraktu zarówno na sam oddział kardiologiczny, jak i rehabilitację dzienną. Założenia tego budynku idealnie wpisują się w tzw. program KOS-zawał, czyli kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale serca. Mamy zamiar, jak tylko środki w tym zakresie zostaną uruchomione, uzyskać kontrakt i jesteśmy do tego w pełni przygotowani.” – przybliża Marcin Pasternak, Prezes Zarządu Intercard Sp. z o.o.

Nowy ośrodek Centrum Kardiologii Inwazyjnej to 4 poziomy, 25 łóżkowy oddział kardiologiczny, ponad 50 osób personelu, specjalistyczna poradnia dla pacjentów kardiologicznych, ale także interdyscyplinarna współpraca lekarzy różnych dziedzin m.in. dietetyków, geriatrów, neurologów. To kompleksowa opieka nad pacjentami oraz pełna edukacja pacjentów kardiologicznych.

Parter nowego budynku to poradnie i rehabilitacja, pacjenci mogą tu ćwiczyć pod okiem rehabilitantów i pod stałym nadzorem lekarza – wykonywane są tu też próby wysiłkowe. Pacjenci mają tu dostęp do edukacji, psychologa, dietetyka, cały czas jesteśmy i będziemy dostępni dla nich w ramach NFZ. Centrum Kardiologii w Nowym Sączu to bardzo prężny ośrodek, dla którego celem nadrzędnym jest ratowanie ludzkiego życia oraz poprawa jego jakości. Nowy budynek z nowoczesną salą hybrydową to zupełnie nowe możliwości dla naszych pacjentów. Naprawdę bardzo cieszymy się z tego nowego ośrodka. – mówi lek. med. Renata Korpak – Wysocka, Ordynator oddziału w Nowym Sączu