Przejdź do treści


Powrót do przeszłości na Małopolskim Festiwalu Smaku w Starym Sączu

Małopolskim Festiwalu Smaku w Starym Sączu

Fasola „Piękny Jaś”, jabłka łąckie, suska sechlońska czy mordonie – to tylko niektóre przysmaki, które od lat goszczą na stołach Sądecczyzny. Już w najbliższą niedzielę, 5 sierpnia, podczas kolejnego przystanku Małopolskiego Festiwalu Smaku, będzie można skosztować tych oraz innych regionalnych smakołyków. Oprócz pysznego jedzenia, na starosądeckim rynku, na wszystkich gości będzie czekać mnóstwo atrakcji i konkursów. Jedno jest pewne – będzie pysznie!
Od czasów rzymskich Stary Sącz leżał na szlaku handlowym. To dzięki kupcom z południa Europy wprowadzono do sądeckiego menu aromatyczne przyprawy i produkty, które szybko wrosły w lokalną tradycję kulinarną, czyniąc ją bogatą i różnorodną.
Już w najbliższą niedzielę, podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku, w kulinarną podróż po tradycyjnych smakach regionu zabierze nas znakomity kucharz Andrzej Polan. Specjalnie na tę okazję przygotuje mordonie z pyszną sądecką golonką, soczystą zieloną kapustą z koprem oraz lubczykiem, a także autorską polankę z rzodkwi i rzodkiewki z aromatyczną polędwicą, fasolą, koperkiem i aksamitną śmietaną z Limanowej. Ostatnim przysmakiem będą natomiast smakowite placki po rytersku ze śliwkami, skwarkami, bundzem oraz mocno rozgrzewającą niespodzianką.
Tradycję z nowoczesnością połączy z kolei Dominika Wójciak – zwyciężczyni znanego programu kulinarnego, która przygotuje mus z fasoli Piękny Jaś z Doliny Dunajca wraz z pieczoną marchewką, w asyście rokitnika. Dopełnieniem dania będzie orzechowa, aromatyczna posypka.
Dla odważnych, chcących podjąć wyzwanie kulinarne, przygotowano warsztaty. Wszyscy zainteresowani pod czujnym okiem Dominiki będą mogli spróbować swoich sił przygotowując wegański smalec z fasoli z dodatkiem regionalnego łąckiego jabłka oraz suski sechlońskiej.
Łąckie jabłko będzie także elementem warsztatów dedykowanych najmłodszym uczestnikom festiwalu. Mali kucharze będą serwować leniwe kluski z karmelem jabłkowym oraz malinami.
Każdy, kto chciałby na dłużej zatrzymać przyjemność ze smakowania małopolskich specjałów, powinien odwiedzić festiwalowe stoiska, gdzie będą czekać produkty tradycyjne i regionalne firmowane znakiem „made in Małopolska”. Potem, już we własnej kuchni, będzie można próbować swoich sił w przygotowaniu dań prezentowanych na festiwalu lub tworzyć zupełnie autorskie potrawy.
Oprócz wspaniałego smaku i aromatu specjałów przyrządzanych w festiwalowej kuchni, dla najmłodszych uczestników zaplanowano specjalną strefę zabaw, a dla tych nieco starszych warsztaty, które poprowadzi koło gospodyń wiejskich.
Na miejscu nie zabraknie także pysznej kawy i słodkości serwowanych z festiwalowej kawiarenki. Co więcej, każdy uczestnik festiwalu będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w gif-budce, a dla milusińskich, którzy wezmą udział w licznych konkursów przygotowano atrakcyjne upominki.