Przejdź do treści


Powiat Nowosądecki ma nowego partnera z nad Bałtyku

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uroczyście podpisano umowę partnerstwa  między Powiatem Wejherowskim a Powiatem Nowosądeckim.

– Zamierzamy współdziałać przede wszystkim w zakresie turystki i promocji – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Zarówno Powiat Nowosądecki jak i Wejherowski są bardzo atrakcyjne dla gości przyjeżdżających z kraju i zza granicy. Ale to oczywiście tylko jedna z wielu dziedzin naszej współpracy. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli wymieniać doświadczenia i pomysły z władzami Powiatu Wejherowskiego, który pod wieloma względami jest bardzo podobny do Sądecczyzny.

Powiat wejherowski leży w północnej Polsce w województwie pomorskim. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo. Ma podobną ilość mieszkańców jak Powiat Nowosądecki i jest w większości zamieszkany przez Kaszubów.

Jak czytamy w podpisanej dzisiaj umowie „podstawą współpracy będą bezpośrednie kontakty przedstawicieli władz samorządowych, środowisk gospodarczych, firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, a także placówek kulturalnych, sportowych oraz jednostek oświatowo-wychowawczych”. Umowę podpisali: starosta nowosądecki Marek Pławiak i starosta wejherowski Gabriela Lisius.

– Bardzo miło jest nam gościć na Ziemi Sądeckiej – mówiła starosta wejherowski Gabriela Lisius. – Szukaliśmy partnera w południowej części Polski i znaleźliśmy największy i świetnie rozwijający się Powiat Nowosądecki. Mam nadzieję na długą i owocną współpracę, która w najbliższych latach zaowocuje dla mieszkańców naszych terenów.

Przez dwa dni pobytu, członkowie delegacji z Wejherowa odwiedzą m.in. Stary Sącz z klasztorem klarysek i papieskim ołtarzem, będą podziwiać widoki z platformy w Woli Kroguleckiej i atrakcje Nowego Sącza. W planach jest także degustacja wód mineralnych w Krynicy-Zdroju, wyjazd na Jaworzynę Krynicką oraz zwiedzanie ogrodów w Muszynie.

– Nasi goście poznają ciekawe zakątki Ziemi Sądeckiej, aby móc później zachęcać mieszkańców Pomorza do odwiedzenia Sądecczyzny – mówi starosta Marek Pławiak. – Zapewne w niedalekiej przyszłości zaprosimy tutaj także przedsiębiorców, branżę turystyczną i oczywiście dzieci i młodzież.

W skład delegacji Powiatu Wejherowskiego wchodzą: Gabriela Lisius – starosta wejherowski, Ryszard Czarnecki – przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego, Witold Reclaf – wicestarosta wejherowski, Jacek Thiel – członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego, Jolanta Król – przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Wejherowskiego, Danuta Milewczyk – radna, Piotr Syrocki – naczelnik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

W spotkaniu wzięli udział: starosta Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk oraz członkowie Zarządu – Franciszek Kantor i Marian Ryba.

(olsz)
Fot. Maria Olszowska