Przejdź do treści

Otwarte okna czy niezamknięte drzwi to zachęta dla złodzieja

O tym, że otwarte okno, czy niezamknięte drzwi to okazja dla złodzieja w ostatnim czasie przekonało się troje mieszkańców Sądecczyzny. Złodzieje wykorzystali ten fakt, kradnąc pieniądze, dokumenty i karty bankomatowe, dlatego policjanci apelują o przezorność i radzą, jak zadbać o właściwe zabezpieczenie domów, mieszkań, piwnic czy garażów.

W pierwszym przypadku, kiedy domownicy byli w środku, złodziej niepostrzeżenie wszedł do mieszkania przez niezamknięte drzwi balkonowe i wyniósł damską torebkę, w której znajdowała się gotówka, dowód osobisty, karty bankomatowe oraz klucze. W drugim domu rabuś skradł gotówkę wykorzystując fakt, że drzwi wejściowe nie były zamknięte na klucz. Straty poniósł także mężczyzna, który nie zamknął swojego garażu, skąd jak się później okazało „zniknęła” jego saszetka z pieniędzmi, dowodem osobistym, prawem jazdy i innymi dokumentami.

Te zdarzenia pokazują, jak łatwo możemy stracić wartościowe przedmioty lub oszczędności, na które ciężko pracowaliśmy.

Policja apeluje, by nie pozostawiać otwartych drzwi do domów i mieszkań, nawet gdy przebywamy w środku! Głośna muzyka, rzucenie się w wir domowych obowiązków czy drzemka po ciężkim dniu często sprawiają, że nie słyszymy, kiedy ktoś naciśnie klamkę i wejdzie do mieszkania. Apelujemy również, by zamykać drzwi na klucz wychodząc na tzw. chwilę do piwnicy, sąsiada czy wyrzucić śmieci. Dodatkowo pamiętajmy, by nie pozostawiać torebek, portfeli, telefonów czy kluczyków do samochodu na komodach i półkach w pobliżu drzwi wejściowych, ponieważ złodziejowi wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby wejść do mieszkania i skraść przedmioty, które znajdą się w jego bliskim zasięgu.

Pamiętajmy o właściwym zabezpieczaniu domów (w tym także niezamieszkałych), budynków gospodarczych, mieszkań, piwnic czy garażów, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży.

  • Wychodząc z domu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna, także balkonowe, piwniczne (które warto dodatkowo okratować) i dachowe. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu. Jeśli dom posiada system alarmowy, należy go włączyć. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
  • Jeśli mieszkasz w mieszkaniu warto wyposażyć je w solidne drzwi z patentowymi zamkami. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie czy kradzież, dlatego nie zostawiaj otwartych ani uchylonych okien i drzwi balkonowych pod swoją nieobecność. Uchylone okno czy drzwi balkonowe nie jest dla złodzieja żadną przeszkodą.
  • Pamiętaj, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w Twojej okolicy. Reaguj, gdy usłyszysz hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów oraz gdy zobaczysz, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać.
  • Aby uchronić się przed kradzieżą, bądź czujny i zachowaj zdrowy rozsądek. Nie warto chwalić się osobom postronnym o swojej zamożności, np. publikując na portalach społecznościowych zdjęcia, na których widoczne jest wyposażenie mieszkania.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzanie, co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży.

/źródło: KMP Nowy Sącz