Przejdź do treści

Oszuści podający się za policjantów i pracowników banków próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Sądecczyzny

Zdjęcie ilustracyjne - pixabay.com

W poniedziałek sądecka policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących prób oszustw, w których sprawcy podszywają się zarówno pod funkcjonariuszy policji, jak i pracowników banku.

Oszuści kontaktowali się telefonicznie z mieszkańcami Sądecczyzny, przedstawiając się jako policjanci lub pracownicy banku. Tworzyli różne historie, takie jak informacja o zagrożeniu zgromadzonych środków na koncie, przejęciu konta bankowego przez przestępców czy tajnej operacji policji mającej na celu zatrzymanie oszustów. Wszystkie te opowieści łączył jeden wspólny element – pilne przekazanie GOTÓWKI!

Warto pamiętać, że oszuści stale zmieniają i dostosowują swoje opowieści do konkretnej sytuacji oraz informacji, jakie uzyskają od rozmówcy.

W związku z licznie zgłaszanymi przypadkami prób oszustw, sądeccy policjanci apelują o zwiększoną ostrożność! i radzą jak nie dać się oszukać:

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

/