Przejdź do treści


Orszak Jana Długosza

Orszak Jana Długosza

13 kwietnia 700 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza oraz wielu innych szkół, przeszło w Orszaku Jana Długosza ulicami Nowego Sącza. Uczniowie sami wybierali odtwarzane postacie i przygotowali historyczne kostiumy.

Tegoroczny Orszak Jana Długosza wyruszył spod I LO i zatrzymał się na Plantach pod Dębem Wolności, gdzie Jan Długosz (w tej roli Michał Zacłona) wygłosił krótką mowę. Potem historycznym szlakiem – ulicami Długosza, Kościuszki i Jagiellońską orszak przeszedł na rynek.

– Bardzo wam dziękuję, że jesteście dzisiaj na sądeckim rynku już po raz czwarty – powiedział witając uczestników orszaku zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech.

Po powitaniu przez władze miasta uczestnicy orszaku oddali się grom, zabawom i tańcom. W grach sportowych uczestnicy ścigali się w workach, przeciągali linę i toczyli kapustę. Nie zabrakło średniowiecznego pokazu mody. Zwieńczeniem orszaku był tradycyjny “taniec radości”.

“Orszak Jana Długosza” to autorski projekt nauczycieli historii z I LO: Jacka Tomasika (komendant orszaku i odtwórca Jakuba z Dębna) i Michała Zacłony. Rekonstrukcja ma na celu między innymi popularyzację panowania Jagiellonów na tronie polskim oraz postaci i dorobku Jana Długosza. Ma również niebagatelny wydźwięk patriotyczny; jest znakomitą, żywą lekcją historii.

/Fot. UM NS