Przejdź do treści


Opady śniegu i marznącego deszczu – Trudne warunki na drogach Sądecczyzny

Skrzyżowanie w miejscowości Krzyżówka - fot. KMP Nowy Sącz

Dzisiejszy poranek przywitał mieszkańców Sądecczyzny opadami śniegu i marznącego deszczu. W wielu miejscach na drogach i chodnikach jest ślisko i niebezpiecznie.

Pogoda nie sprzyja kierowcom. Opady śniegu czy marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. W takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania znacząco się wydłuża.

W związku z trudnymi warunkami drogowymi policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Wsiadając za kierownicę samochodu pamiętajmy o:

  • odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
  • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
  • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
  • zmniejszeniu prędkości,
  • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego pojazdu,
  • unikaniu gwałtownego hamowania,
  • rozważnym podejmowaniu manewrów, z odpowiednio wczesnych ich zasygnalizowaniem,
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

– To właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni. – przypomina podkom. Iwona Grzebyk-Dulak Oficer Prasowy sądeckiej Policji.

Sądeccy policjanci apelują, by w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

/źródło: KMP Nowy Sącz