Przejdź do treści


Oficjalne otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej nad Kamienicą

Otwarcie ścieżki nad Kamienicą – fot. UM NS

W poniedziałek oficjalnie otwarto ścieżkę pieszo-rowerową nad Kamienicą w Nowym Sączu. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Ludomir Handzel wraz z mieszkańcami miasta. Nowa trasa prowadząca wzdłuż Kamienicy posiada prawie 2,5 kilometra długości i łączy kładkę nad Kamienicą, ze zmodernizowaną ścieżką wzdłuż Alei Piłsudskiego.

– To takie przysłowiowe ‘’pierwsze koty za płoty” i już myślimy jak połączyć tę ścieżkę z trasą EuroVelo wzdłuż rzeki Kamienica – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – Mam nadzieje, że w kolejnych latach otworzymy kolejne kilometry takich ścieżek, bo widać po dzisiejszej frekwencji, że są one bardzo potrzebne. Naprawdę dziękuję mieszkańcom za tak liczne przybycie. Są tutaj po trzy pasy ruchu więc nie powinno dochodzić do kolizji. Mam nadzieje, że w przyszłym roku ruszy duża inwestycja w progi wodne na Kamienicy i to uporządkuje nam tę rzekę. Tak jak obiecałem, wracamy nad Kamienicę i Sądeczanie odzyskują rzekę dla siebie.

Po uroczystym otwarciu prezydent Ludomir Handzel przejechał na rowerze nową trasą razem z mieszkańcami miasta, dziećmi z Niepublicznego Przedszkola “DANAPIS”i radnymi Rady Miasta.

Pięciokilometrowa ścieżka jest pierwszym etapem projektu. Zadanie obejmowało między innymi: powstanie nowej, dwukierunkowej trasy biegowo-rowerowej o szerokości 3 m i długości ok. 2,4 km wzdłuż prawobrzeżnego odcinka rzeki Kamienicy, modernizację istniejącej ścieżki biegowo-rowerowej o długości ok. 2,3 km oraz remont kładki nad Kamienicą. W drugim i trzecim etapie powstanie oświetlenie i monitoring trasy oraz elementy małej architektury. Docelowo ścieżka zostanie skomunikowana z istniejącymi już trasami. Budowa ścieżki pieszo-biegowo-rowerowej to jeden z elementów dużego projektu pn. „Centra Aktywnego Wypoczynku”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020. Urząd Miasta w Nowym Sączu uzyskał dofinansowanie w kwocie 1 563 000 złotych.

W otwarciu uczestniczyła również dyrektor Wydziału Inwestycji Marta Poremba, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Tomasz Baliczek oraz Przemysław Bawołek z Fundacji Sądeckiej, która jest Liderem projektu “Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe”.

/źródło: UM NS