Przejdź do treści


Od jutra rząd wprowadza nowe obostrzenia epidemiczne. Od poniedziałku wraca nauka zdalna

Koronawirus, Nauka zdalna, Maska,

Od środy 15 grudnia rząd wprowadza nowe obostrzenia epidemiczne. Zmienią się limity osób między innymi w transporcie, kościołach, restauracjach, kinach i hotelach. Od poniedziałku 20 grudnia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Wszystko przez dużą liczbę nowych zakażeń, rozprzestrzenianie się nowego wariantu koronawirusa oraz zbyt małe wyszczepienie wśród Polaków.

Od 15 grudnia

Już od środy 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób mogących korzystać z transportu zbiorowego  – max. 75 proc. obłożenia. Zmianie ulegną także limity osób w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, kościołach oraz obiektach sportowych, gdzie maksymalne obłożenie przez osoby niezaszczepione wyniesie 30 proc. Zwiększenie limitu będzie  możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19. Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester. Według zapowiedzi tej nocy imprezy dla  maksymalnie 100 osób będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, jednak limit ten nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19.

Od jutra obowiązkowy test na koronawirusa będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną. W tej sytuacji testować będą musiały się również osoby zaszczepione. Ponadto od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 20 grudnia
Od poniedziałku 20 grudnia do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Co ważne żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.