Przejdź do treści


Nowy Sącz. Uwagę policjantów zwrócił fatalny stan techniczny subaru. Jak się okazało, pojazd miał również przerobiony numer VIN i cofnięty licznik

Samochód zatrzymany do kontroli drogowej - fot. KMP Nowy Sącz

Sądeccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej subaru, które nie posiadało świateł stopu i kierunkowskazów przednich, pojazd miał także porozbijane klosze lamp i wybitą szybę. Dokładna kontrola samochodu wykazała również, że numer nadwozia na tabliczce znamionowej był niezgodny z zapisem w centralnej ewidencji pojazdów, a wskazania drogomierza różniły się od stanu odnotowanego podczas ostatniego badania technicznego pojazdu.

W poniedziałek 11 października około godz. 14, policjanci wydziału prewencji sądeckiej Policji na ul. Prażmowskiego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Subaru Impreza wraz z przyczepą, który był w bardzo złym stanie technicznym. Pojazd nie posiadał świateł stopu, miał rozbite klosze lamp, przednie kierunkowskazy nie były również sprawne, a tylna prawa szyba była rozbita. Ponadto w przyczepie nie działały żadne światła. W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili dodatkowo, że numer VIN nadwozia, znajdujący się na pojeździe jest niezgodny z numerem figurującym w CEPiK. Okazało się również, że numer nadwozia, na tabliczkach znamionowych jest mało czytelny i nosi widoczne ślady ingerencji. Dodatkowo podczas dalszych czynności wyszło na jaw, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. Ostatni przegląd w stacji diagnostycznej był wykonany w 2015 roku. Policjanci skontrolowali także stan licznika i porównali go z zapisem w CEPiK. W chwili kontroli drogomierz subaru wskazywał 165 000 km, natomiast w 2015 roku podczas ostatniego wykonanego przeglądu diagnosta odnotował 268 250 km.

Kierujący pojazdem, 56-letni mieszkaniec Sądecczyzny tłumaczył, że samochód w obecnym stanie zakupił około 6 lat temu i od tego czasu nie wykonywał przeglądu technicznego, a także nie przerejestrował pojazdu. Mężczyzna za jazdę po drodze niesprawnym samochodem został ukarany mandatem karnym. Z uwagi na zły stan techniczny pojazdu, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny subaru. Pojazd został odholowany na parking policyjny i zabezpieczony do dalszych czynności. Policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika, przerobienia cech identyfikacyjnych pojazdu i kto jest za to odpowiedzialny.

Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast za przerabianie numerów identyfikacyjnych pojazdu kara do 3 lat pozbawienia wolności.