Przejdź do treści


Nowy Sącz: Sprawca fałszywego alarmu bombowego zatrzymany

fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dzięki intensywnej pracy sądeckich policjantów sprawca fałszywego alarmu bombowego został ustalony i zatrzymany. Mężczyzna już usłyszał zarzut. Za zawiadomienie organów ścigania o zagrożeniu, którego nie było grozi mu teraz 8 lat więzienia.

19 listopada br. policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wspólnie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Łososinie Dolnej na podstawie działań operacyjnych zatrzymali 23-letniego Sądeczanina podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego w jednym z urzędów gminy na terenie Sądecczyzny.

Do zdarzenia doszło 28 października 2016 roku około godz. 11:00, wtedy też dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu otrzymał zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że w jednym z urzędów gminy na terenie Sądecczyzny został podłożony ładunek wybuchowy. Po otrzymaniu tej informacji na miejscu błyskawicznie pojawili się policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej komendy, którzy krok po kroku, bardzo dokładnie sprawdzili cały budynek. Na miejscu pracował też policyjny przewodnik z psem tropiącym. Z budynku ewakuowano 35 osób. W efekcie przeprowadzonych czynności nie ujawniono żadnych urządzeń ani materiałów wybuchowych

Równocześnie ze sprawdzeniem budynku trwały inne czynności policyjne zmierzające do zatrzymania sprawcy alarmu bombowego. Dzięki intensywnej pracy wielu sądeckich policjantów, mężczyzna podejrzewany o ten czyn został ustalony. Okazał się nim 23-letni mieszkaniec Nowego Sącza. 19 listopada br. mężczyzna został zatrzymany. Po nocy w policyjnej celi został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, gdzie usłyszał zarzut z art. 224a kodeksu karnego. Za zawiadomienie organów ścigania o zagrożeniu, którego nie było grozi mu teraz 8 lat więzienia.

Ponadto Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

– art. 224a kodeksu karnego

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu