Przejdź do treści


Nowy Sącz: Śmiertelne potrącenie 67-letniej kobiety na przejściu dla pieszych

Wczoraj (17 stycznia) około godziny 09.00 przy ulicy Limanowskiego w Nowym Sączu, kierujący samochodem marki Rover potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych 67-letnią kobietę, która w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu. Pojazdem kierował 29-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. Mężczyzna był trzeźwy.

Na miejscu, w obecności biegłego, pracowali policjanci z grupy wypadkowej sądeckiej Policji, którzy m.in. rozpytali świadków tego zdarzenia, przeprowadzili oględziny pojazdu i miejsca. Wszystkie wykonane przez nich czynności, opinia biegłego oraz prowadzone postępowanie, pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego wypadku.

Z uwagi na to, że takich zdarzeń w ciągu ostatnich trzech miesięcy było dużo, policjanci apelują o szczególną ostrożność. Musimy pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. Piesi przed wejściem na przejście powinni się dokładnie i uważnie rozglądnąć, podobnie jak kierowcy, którzy dodatkowo w rejonie przejścia dla pieszych powinni zmniejszyć swoją prędkość.

Choć noszenie odblasków w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to mimo wszystko warto rozważyć zakup choćby niewielkich elementów, aby kierowcy mieli szansę z daleka dostrzec, że zbliżamy się do jezdni. Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, dlatego odblaskowy pasek przymocowany do torebki lub kurtki może zadecydować o naszym życiu.

Zauważając wagę problemu już od października 2017 roku, w określonych terminach, sądeccy policjanci prowadzą akcję pn. Zatrzymaj się i żyj. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, czy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzają czy piesi wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem. Nadzorowane przejścia dla pieszych wyłoniono na podstawie przeprowadzonej analizy stanu bezpieczeństwa.

Konsekwencje dla osób, które doprowadzają do wypadku (choćby nieumyślnie), w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, określa kodeks karny:

Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

/KMP Nowy Sącz/