Przejdź do treści

Nowy Sącz. Rada Miasta nie udzieliła wotum zaufania ani absolutorium prezydentowi Ludomirowi Handzlowi

Rynek w Nowym Sączu - fot. Piotr Gaborek

Już drugi rok z rzędu Rada Miasta nie udzieliła wotum zaufania ani absolutorium prezydentowi Ludomirowi Handzlowi. Czy radni zdecydują się podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta?

Dwunastu radnych z klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz, posiadającego większość w Radzie Miasta, na ostatniej sesji nie udzieliło wotum zaufania ani absolutorium urzędującemu prezydentowi Ludomirowi Handzlowi.

– Zaskoczenia nie było, bo nie spodziewałem się otrzymać wotum zaufania ani absolutorium. Wiemy, że jest to decyzja polityczna, a nie merytoryczna. Dlatego mnie to nie martwi – tak sprawę komentuje Ludomir Handzel. Włodarz Miasta, jeszcze przed głosowaniem zapowiedział, że w przypadku, jeżeli nie otrzyma wotum zaufania oraz absolutorium złoży projekt uchwały w sprawie referendum, tak aby to mieszkańcy Nowego Sącza zadecydowali czy chcą odwołania prezydenta  – Może mieszkańcy zadecydują, że należy odwołać zarówno prezydenta, jak i radę miasta? Wtedy poddamy się tej weryfikacji. Najważniejszej weryfikacji bo przeprowadzonej przez samych mieszkańców – mówił Ludomir Handzel.

W komentarzach, na portalach społecznościowych coraz częściej mieszkańcy Nowego Sącza mówią o potrzebie organizacji referendum w sprawie odwołania Rady Miasta. Zgodnie z art. 170 Konstytucji RP członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego.