Nowy Sącz. Policjanci zatrzymali trzech młodych sprawców brutalnego rozboju

Opublikowano 27 września 2021 przez
Nowy Sącz. Policjanci zatrzymali trzech młodych sprawców brutalnego rozboju
fot. KMP Nowy Sącz

Dwaj młodzi mężczyźni zostali zatrzymani wkrótce po zdarzeniu, trzeci ukrywał się dłużej, ale kilka dni temu również i on został zatrzymany przez policjantów. 17 i 19-latkowi grozi kara do 12 lat więzienia, a o dalszym losie najmłodszego ze sprawców 14-latka zadecyduje sąd rodzinny.

Do zdarzenia doszło 20 lipca kilka minut przed godziną 17, 79-letni mieszkaniec Nowego Sącza, który przebywał wówczas przy swoim garażu, usłyszał odgłosy kamieni uderzających o blachę i poczuł, jak kilka trafiło również w niego. Po chwili mężczyzna zobaczył trzech młodych mężczyzn, którzy zbliżali się, krzycząc i wyzywając go. Widząc to, senior chciał się schronić w garażu, ale sprawcy odepchnęli skrzydło drzwiowe i weszli za nim do środka. Tam zaczęli szarpać 79-latka oraz uderzać go pięściami i kopać. Kiedy jeden z agresorów zauważył odłożoną na półce torbę „listonoszkę”, w której znajdowały się m.in. dokumenty, pieniądze i rzeczy osobiste, wyrzucił ją z garażu. Na prośbę, by ją oddali jeden z napastników chciał uderzyć go młotkiem. Po napadzie młodzi mężczyźni wybiegli, zabrali torbę i uciekli, odpychając jej właściciela. Poszkodowany stracił mienie o wartości około 600 złotych.

O zdarzeniu zostali poinformowani sądeccy policjanci, którym jeszcze tego samego dnia zatrzymali jednego z podejrzewanych – 17-letniego mieszkańca Nowego Sącza, a wkrótce ustalili, że jego kompanem był 14-latek. Starszy z nich usłyszał zarzuty rozboju, ukrywania dokumentów oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na trzy miesiące. W sprawie 14-latka, policjanci przesłali materiały do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, który będzie rozpatrywać jego sprawę.

Trzeci sprawca rozboju ukrywał się przed Policją. Na wniosek komendy Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu zarządziła poszukiwania 19-letniego sądeczanina. Funkcjonariusze zatrzymali go 21 września br. Mężczyzna, podobnie jak jego 17-letni kolega, usłyszał zarzuty rozboju, ukrywania dokumentów i spowodowania uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Decyzją sądu podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie w oczekiwaniu na wyrok. 17- i 19-latkowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, z kolei nieletniemu grożą środki wychowawcze lub umieszczenie w zakładzie poprawczym.

/źródło: KMP Nowy Sącz