Przejdź do treści


Nowy Sącz: Policja ostrzega przed oszustami stosującymi metodę "na wnuczka"

Fot. www.pexels.com

„Babciu, miałem wypadek. Pilnie potrzebuję pieniędzy” – takie słowa usłyszała początkiem lutego osiemdziesięciokilkuletnia Sądeczanka, która odebrała telefon od mężczyzny podającego się za jej wnuka. W efekcie straciła ponad 9 tysięcy złotych.
Po kilku tygodniach kobieta zdecydowała się przekazać te informacje policjantom. Niestety nie zrobiła tego od razu, po pierwszym telefonie od „wnuka”, a to mogło ją ustrzec przed utratą pieniędzy i pozwolić na zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.
Schemat działania oszusta zawsze jest podobny: Babciu, miałem wypadek. Pilnie potrzebuję pieniędzy – mówi do słuchawki oszust. A kto dzwoni? To ty Adam? – pyta ofiara wskazując oszustowi imię prawdziwego wnuka. Tak, to ja – odpowiada oszust, podając się za Adama, Kubę, Wojciecha itd., w zależności od tego co usłyszy w słuchawce.
Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i “dobre serce” starszych osób. W trakcie rozmowy proszą o gotówkę i zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny, np. bliski przyjaciel czy jak w opisywanym przypadku – kurier (oczywiście fikcyjny). Opisują bardzo trudną sytuację w której się znaleźli np. wypadek drogowy, operację ratującą im życie czy okazjonalne kupno samochodu, za który muszą zapłacić „od ręki” by nie stracić korzystnej dla nich okazji itp.
W związku z zaistniałą sytuacją policjanci apelują o ostrożność w każdym przypadku, gdy w trakcie rozmowy telefonicznej ktoś żąda od nas pieniędzy.
Policjanci przypominają, że każda osoba, która znajdzie się w podobnej sytuacji, powinna upewnić się czy faktycznie dzwonił ktoś z rodziny lub jej bliskich znajomych. Dlatego najlepiej wykonać telefon zwrotny do krewnego czy wnuka, za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.
Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 997.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu