Przejdź do treści


Nowy Sącz: Podsumowanie policyjnej Akcji „Znicz 2016”

fot. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Okres świąt Wszystkich Świętych to czas szczególny. To właśnie wtedy wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się 28 października. Przez 6 dni policjanci czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali się w podróż, by odwiedzić groby swoich najbliższych.

W tym roku w trakcie Święta Zmarłych nad naszym bezpieczeństwem czuwało aż 686 funkcjonariuszy. Tak jak i w latach poprzednich, w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawiła się znacznie większa niż zwykle liczba policjantów, których głównym zadaniem było zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

Podczas działań policjanci przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracano na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Do głównych przewinień kierowców w tym okresie należało przekraczanie dozwolonej prędkości, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe oświetlenie, nieprawidłowe wyprzedzanie, jak również niezgodna z przepisami zmiana pasa ruchu.

Ponadto w ramach akcji „Znicz” m.in. cmentarze, przystanki patrolowane były również przez policjantów ubranych po cywilnemu, którzy interweniowali w każdym przypadku ujawnienia łamania prawa.

W trakcie sześciu dni policyjnej akcji Znicz (od 28 października do 2 listopada 2016 r.) doszło do 2 wypadków w których ranne zostały 2 osoby oraz do 54 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili też 6 nietrzeźwych kierujących oraz 5 osób, które prowadziły pojazd po użyciu alkoholu.

W 2015 roku w okresie od 30 października do 2 listopada podczas akcji „ZNICZ” doszło do 4 wypadków drogowych w których rannych zostało 5 osób oraz do 31 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 4 nietrzeźwych kierujących oraz 3 osoby, które prowadziły pojazd po użyciu alkoholu.

W 2014 r. od 31 października do 3 listopada doszło do 3 wypadków w których ranne zostały 4 osoby oraz dwudziestu ośmiu kolizji. Policjanci ujawnili też 5 nietrzeźwych kierowców oraz 2 osoby, które prowadziły pojazd po użyciu alkoholu.

W 2013 r. w okresie od 31 października do 3 listopada na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu doszło do 6 wypadków drogowych i 23 kolizji. Podczas długiego weekendu w zdarzeniach drogowych rannych zostało 8 osób.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu