Przejdź do treści


Nowy Sącz: Oddawali krew i rejestrowali się jako dawcy szpiku

Oddawali krew i rejestrowali się jako dawcy szpiku

20 litrów na 20-lecie PWSZ – pod takim hasłem zrealizowano dziś (25 stycznia 2018 r.) akcję oddawania krwi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Ze studentami spotkał się także starosta nowosądecki Marek Pławiak.

To już ósma “wampiriada” w sądeckiej uczelni. Efektem każdej z nich było kilkanaście litrów krwi. Organizatorzy liczyli, że z okazji jubileuszu PWSZ uda się pozyskać co najmniej dwadzieścia. Teoretycznie było to możliwe, gdyż do udziału w akcji zgłosiło się aż 400 osób. Jednocześnie rejestrowały się one jako dawcy szpiku.

– To, co robicie jest wspaniałe – mówił starosta Marek Pławiak. – Nikt z nas nie ma pewności, że nie zachoruje. Choroba zwykle przychodzi nagle i niespodziewanie i wywraca nasz świat do góry nogami. Dobrze jest wiedzieć, że są ludzie gotowi bezinteresownie nam pomóc, oddając krew, szpik czy organy do transplantacji.

Akcja miała walor edukacyjny. Dr Irena Milaniak, wykładowca w PWSZ i lekarz w Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiedziała studentom o transplantacji organów w Polsce.

/(szel)
/Fot. Paweł Szeliga