Przejdź do treści


Nowy Sącz: Most Południowy na Dunajcu zamiast Węgierskiej BIS

W trakcie ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta Nowego Sącza radna Prawa i Sprawiedliwości Teresa Cabała zarzuciła prezydentowi miasta że w budżecie miasta na 2019 rok nie uwzględniono budowy Węgierskiej Bis.

Obrady Rady Miasta – foto. BIP Nowy Sącz

Wy tam byliście, obiecywaliście wreszcie Węgierską BIS – mówiła radna Cubała do prezydenta miasta Ludomira Handzla i radnych z klubu Koalicji Nowosądeckiej.

W odpowiedzi na zarzuty radnej głos zabrał prezydent miasta Ludomir Handzel – Muszę stanowczo sprostować. Nigdy nie byłem zwolennikiem budowy ulicy Węgierskiej Bis, która była przedstawiana Państwu, jako projekt rozwiązania komunikacyjnego miasta Nowego Sącza. Co więcej, jestem jego gorącym przeciwnikiem. Uważam je za szkodliwe dla mieszkańców Nowego Sącza a w szczególności mieszkańców osiedla Wólki. Przypominam że ten projekt był przedstawiony w kontrze do gminy Chełmiec. Nie chce tutaj użyć słowa że w złośliwości i miał markować pewne działania. Węgierska Bis wprowadzałaby ruch do centrum dużego sądeckiego osiedla Wólki. Wielokrotnie mieszkańcy osiedla Wólki protestowali przeciwko temu rozwiązaniu. I na szczęście ten projekt nie będzie realizowany. Oczywiście Ci którzy byli na tym spotkaniu, mieszkańcy osiedla Wólki, Kaduk ale także Dąbrówka i Poręba zobaczyli rozwiązanie, które jest gotowe. Które posiada pozwolenie środowiskowe na realizację, które rozwiązuje problemy komunikacyjne miasta kompleksowo – mówił prezydent.

Podczas sesji wiceprezydent Artur Bochenek przedstawił mapę, na której zaznaczono projekt forsowanej przez byłego prezydenta Ryszarda Nowaka ul. Węgierskiej Bis oraz projekt nowego rozwiązania – budowy trzeciego mostu na Dunajcu wraz z dojazdem z ulicy Piramowicza i obwodnicy zachodniej Nowego Sącza.

Prezydent Handzel podkreślił że do realizacji tego rozwiązania nie jest konieczne wyburzenia żadnego budynku – To jest rozwiązanie, które jeżeli zostanie zrealizowane
zapomnimy o na korkach na ul. Węgierskiej, Tarnowskiej oraz zredukujemy niepotrzebny ruch w centrum miasta –
mówił prezydent Handzel.

Prezydent podziękował także radnemu Leszkowi Zegzdzie za jego zaangażowanie w zdobycie środków na budowę Mostu Południowego na Dunajcu, będącego częścią przedstawionego rozwiązania oraz wyraził nadzieje że władze PiS posiadające po wyborach samorządowych większość w Zarządzie Województwa Małopolskiego nie cofną środków na realizację tej inwestycji . Tylko współpraca która buduje może rozwiązywać problemy – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie prezydent Ludomir Handzel.