Przejdź do treści


Nowy Sącz. Ile zapłacimy za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

kosze na odpady - fot. pixabay.com

W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej zwołanej w nowosądeckim Ratuszu prezydent Ludomir Handzel wraz z dyrektorem Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Janem Kupczakiem omówili kwestie dotyczące nowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

– Jesteśmy świadkami wielu kłamstw i nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach i na portalach społecznościowych. Chciałbym podkreślić, że Spółka NOVA nie jest żadna stroną jeśli chodzi o dyskusję w tym temacie, ponieważ Spółka nie ma żadnego wpływu na te stawki. Obecnie kończymy prace nad przetargiem na odbiór odpadów w 2021 roku. My jako Miasto dążymy do tego, by ta stawka była jak najniższa dla mieszkańców – mówił prezydent Ludomir Handzel.

Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jak Kupczak wyjaśnił przyczyny wprowadzenia nowej stawki. Za którą odpowiadają między innymi: wzrost opłaty środowiskowej oraz wzrost ilości odbieranych odpadów.

Konferencja prasowa - fot. UMNS

Konferencja prasowa – fot. UMNS

– Obecna stawka nie bilansowała się już ubiegłym roku. W 2020 roku koszty gospodarowania odpadami wynoszą ponad 16 milionów złotych. Już wiemy, że kwota, którą płacą mieszkańcy w tym roku będzie niewystarczająca. Do tej pory z powodu między innymi sytuacji epidemiologicznej nie wprowadzano podwyżek. Jednak zgodnie z przepisami koszty powinny się bilansować z wpływami. Proponowana stawka powinna zabezpieczyć bilansowanie kosztów i wpływów w 2021 roku. Przystępując do postępowania przetargowego musieliśmy zrobić dokładną kalkulację kosztów, która wynosi około 20 milionów złotych rocznie – dodał Jan Kupczak.

W tym miejscu należy podkreślić, że proponowana opłata jest podobna, do tych obowiązujących w okolicznych gminach i porównywalnych miastach do Nowego Sącza.

Ponadto, stawka 24 złotych od osoby zostanie zmniejszona o 4 złote w przypadku rodzin wielodzietnych. Dodatkowo zniżkę 4 złotych otrzymają osoby, które utworzą na swojej posesji kompostownik, zamiast oddawać odpady zielone. Spełniając powyższe kryteria stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi może ulec zmniejszeniu do 16 złotych od osoby.

/źródło: UMNS