Przejdź do treści


Nowy Sącz. Czy PKP sparaliżuje ruch w mieście?

Zator drogowy, korek

Remont linii kolejowej przebiegającej przez Nowy Sącz oznacza dla kierowców olbrzymie utrudnienia. Od kilku tygodni władze miasta i lokalne media informują o zbliżającym się paraliżu komunikacyjnym, wywołanym jednoczesnym remontem wszystkich przejazdów i wiaduktów linii kolejowej nr 104 na terenie Nowego Sącza.

Jeszcze w październiku prezydent Ludomir Handzel zwrócił się w imieniu mieszkańców Nowego Sącza do Ministra Infrastruktury z prośbą o przedstawienie harmonogramu prac oraz zaapelował o zorganizowanie sposobu wykonania robót budowlanych i zastosowanie czasowych rozwiązań organizacji ruchu drogowego, które w maksymalny sposób wyeliminują utrudnienia.

W piątek prezydent Nowego Sącza zwołał konferencje prasową, podczas której podkreślił, że popiera tą inwestycję, jednak poinformował o obawach władz miasta związanych z planami PKP. – Wiemy co się dzieje kiedy zamykamy jedną ulicę w Nowym Sączu. Odczuwamy to wszyscy, właściwie na terenie całego miasta.  Plany PKP są jednak bardziej radykalne, bo to będzie w pewnym momencie zamknięcie kilku kluczowych ulic. […] Przypominam, my nie mamy wpływu na to w jaki sposób ta inwestycja będzie realizowana, a to jakie otrzymujemy informacje o zamknięciu poszczególnych ulic napawa mnie dużym niepokojem. Szczególnie ucierpią mieszkańcy osiedla Wólki i Helena. – Podkreślił Ludomir Handzel.

Miasto powołało specjalny zespół, który będzie wdrażał doraźne rozwiązania komunikacyjne, mające umożliwić przemieszczanie się po Nowym Sączu w okresie spodziewanego paraliżu komunikacyjnego, wywołanego remontami prowadzonymi przez PKP. Jednym z takich rozwiązań będzie uruchomienie dla mieszkańców os. Wólki dwóch nowych linii autobusowych nr 51 oraz nr 52.  Z kolei w przypadku mieszkańców os. Helena mowa o częściowej zmianie trasy linii 42.

Pobierz szczegółowe informacje odnośnie układu komunikacyjnego linii autobusowych MPK w okresie prac modernizacyjnych prowadzonych przez kolej.

Od poniedziałku 13 listopada całkowicie wyłączony z ruchu zostanie przejazd kolejowy na ul. Kolejowej. Zamknięte dla ruchu samochodowego i pieszego zostanie również skrzyżowanie ulic Asnyka z Zieloną. To jednak nie koniec utrudnień, gdyż od poniedziałku zamknięta dla ruchu samochodowego zostanie także ulica Mickiewicza, na odcinku od ul. Jagiellońskiej do ul. Barbackiego. Całkowicie zamknięta zarówno dla ruchu samochodowego, jak i pieszych zostanie również ulica Lenartowicza.