Przejdź do treści


Mieszkanka Sądecczyzny padła ofiarą oszustwa nigeryjskiego – Straciła 4,5 tys. zł

kobieta, komputer, laptop

Mieszkanka Sądecczyzny zachęcona wizją przejęcia ogromnego spadku po osobie poznanej w Internecie padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Kobieta miała otrzymać w spadku ćwierć miliona euro, a straciła swoje oszczędności.

Ponad miesiąc temu, z kobietą za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego skontaktowała się osoba, która twierdziła, że nie ma nikogo bliskiego i chce podzielić się z nią swoim majątkiem. Zaoferowała spadek w wysokości 250 tysięcy euro. By wejść w posiadanie tych pieniędzy kobieta musiała jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numer konta wskazany przez rzekomego notariusza pokrzywdzona wpłaciła na ten cel 4,5 tysiąca złotych. Kiedy kontakt z nieznajomym nagle się urwał, kobieta zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa,  dlatego o wszystkim poinformowała sądecką Policję.

By nie dać się oszukać powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, a lampka ostrzegawcza powinna włączać się zwłaszcza wtedy:

  • jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego i za to mamy otrzymać miliony dolarów,
  • jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet o niej nie słyszeliśmy,
  • jeżeli niespodziewanie otrzymamy wiadomość o milionach dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia,
  • jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników i certyfikatów).

O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

/źródło: KMP Nowy Sącz