Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć domek letniskowy przed włamaniem – Porady sądeckich policjantów

Ogródki działkowe, w oddali widoczne altany - fot. KMP Nowy Sącz

Kilka dni temu sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży na terenie ogródków działkowych w dzielnicy Falkowa. Złodziej przedostał się do wnętrza jednego z domków letniskowych skąd ukradł między innymi sprzęty RTV i AGD, powodując łączne straty w wysokości około 3 tysięcy złotych.

Dlatego też, aby ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży, Policja apeluje o zachowanie czujności oraz odpowiednie zabezpieczenie posesji.

  • Wychodząc z domku czy altany należy dokładnie zamknąć drzwi i okna. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
  • Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów i drogiego sprzętu. Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów, zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością).
  • Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność. Zainteresujmy się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren ogródków. Zwracajmy uwagę na hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych nam sąsiadów.
  • Opuszczając na dłużej swój ogródek działkowy nie zostawiajmy widocznych oznak swojej nieobecności, np. poprośmy sąsiada, by w miarę możliwości skosił nam trawę.
  • Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy przebywają na niej działkowicze i korzystając z okazji niepostrzeżenie ukraść pozostawione w otwartych altanach torebki, telefony czy portfele.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że w naszej altanie lub domku letniskowym doszło do włamania czy kradzieży niczego nie dotykajmy. Opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży.

Funkcjonariusze apelują również o niezwłoczne przekazywanie Policji wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia, a w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa (np. ich cena jest niewspółmierna do wartości sprzętu).

/źródło: KMP Nowy Sącz