Przejdź do treści


Interwencja Policji na zamarzniętym Jeziorze Rożnowskim i apel o ostrożność podczas roztopów

Jezioro Rożnowskie zimą

Sadeccy policjanci przypominają, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest niebezpieczne, zwłaszcza w okresie roztopów i apeluje o zachowanie ostrożności.

W miniony weekend łososińska policja odebrała zgłoszenie od kobiety, która podróżując drogą krajową nr 75, dostrzegła osobę przechadzającą się po zamarzniętym Jeziorze Rożnowskim. Zaniepokojona obserwatorka poprosiła lokalnych funkcjonariuszy o sprawdzenie, czy ta osoba nie jest w niebezpieczeństwie. Mundurowi udali się na miejsce, gdzie zastali mężczyznę łowiącego ryby na lodzie. Na szczęście nie potrzebował pomocy, jednak policjanci przypomnieli mu o konieczności ostrożności podczas takich zajęć, szczególnie w czasie topnienia lodu.

Pamiętaj, że grubość lodu może się dynamicznie zmieniać, zwłaszcza podczas roztopów. Każde wejście na zamarznięty akwen wodny niesie ze sobą ryzyko tragicznych skutków.

  • W przypadku załamania się lodu, staraj się zachować spokój i wzywaj pomocy. Jeśli to możliwe nie wykonuj gwałtownych ruchów, zrób jednak wszystko, by nie dostać się pod powierzchnię wody. Znajdź jak najgrubszy fragment lodu i staraj się na niego wpełznąć, a w kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.
  • Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, gdy pod kimś zapada się lód, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli czujesz, że dasz radę pomóc, znajdź gruby kij czy linę, możesz wykorzystać też swoją kurtkę lub szalik. Podczołgaj się po lodzie i podaj jego drugi koniec osobie tonącej. Po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej okryj ją kurtą czy płaszczem i przetransportuj do pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Podaj jej ciepłe (ale nie gorące!) napoje.
  • Dzieci chętnie korzystają z uroków zimy, dlatego kontroluj, gdzie się bawią. Uczul je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Naucz je przewidywać i unikać sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Sprawdź, czy w razie potrzeby będą potrafiły wezwać pomoc.

/źródło: KMP Nowy Sącz